חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שבת
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1732 - כל המדורים ברצף
האם תשנא חצי ממך?
יש חדש
מקור האיסור למנות את ישראל
שבת
זהירות: מילים!
אתה מחצית
המשפץ האלמוני
חוקה חקקתי
יהדות ברוסיה: עכשיו הסרט
פרשת פרה

לשמור ולהתגעגע

״ושמרו בני ישראל את השבת״ (שמות לא,טז). ושמרו מלשון ״ואביו שמר את הדבר״ – היה ממתין ומצפה מתי יבוא הדבר. גם לשבת צריך לחכות ולהתגעגע, כמו לבואו של אורח חשוב. על האדם להיות כל השבוע במתח ובציפייה לשבת הבאה.

(אור החיים)

זהירות, נשמה יתרה

ביום השבת, כשכל ישראל עומדים במעלה עליונה יותר, מכיוון שניתנה להם נשמה יתרה, מצוּוים הם במשנה זהירות. לכן הכתוב מזהיר ״ושמרו בני ישראל את השבת״ – ביום השבת צריכים להישמר ולהיזהר בתורה ומצוות יותר מבכל ימות השבוע.

(אור התורה)

שישמרו לדורותם

״לעשות את השבת לדורותם״ (שמות לא,טז). שִמרו על השבת כמו על אוצר גנוז, שלא יאבד. איך תשמרו עליה? – ״לעשות את השבת לדורותם״ – ראו שהבנים, הדורות הבאים, יהיו גם הם שומרי שבת.

(עיטורי תורה)

הוצאות מוחזרות בכפליים

״יציאות השבת שתיים שהן ארבע״ (מסכת שבת ב,א). ההוצאות שיהודי מוציא לכבוד שבת יוחזרו לו בכפליים – ״שתיים שהן ארבע״.

(מאוצרנו הישן)

הבט סביב

״את שבתותיי תשמרו״ (שמות לא,יג). ״שבתותיי״ לשון רבים. לא דיי שאתה שומר שבת, אלא כל אחד מצוּוה לפעול ולהשפיע שגם יהודי שני ישמור שבת. עיקר גדול וחשוב מאוד בעניין השבת היא האווירה, הסביבה. אם סביבך השבת מתחללת ואווירת חול אופפת אותך, גם שבתך פגומה. ״את שבתותיי תשמרו״ – שלך ושל חברך.

(חפץ חיים)

שבת של בן תורה

״וביום השביעי יהיה לכם קודש שבת שבתון לה׳״ (שמות לה,ב). שבת של בן תורה צריכה להיות בת עשרים ושש שעות מלאות. את עשרים ושש השעות האלה צריך בן תורה לנצל לקדושה, בתורה ובעבודה. גם ללמוד בעצמו וגם להשפיע על אחרים ללמוד. מובן שצריך גם לאכול ולישון, אך את הזמן הנותר יש לנצל לתפילה וללימוד.

(לקוטי דיבורים)

שהגוף לא יפריע

נצטווינו לענג את הגוף בשבת, בעונג אכילה ושתייה, כדי לאפשר לנשמה לשמוח בדבקותה בקב״ה. הדבר דומה לבן מלך שנלקח בשבי, ופעם אחת קיבל איגרת מאביו המלך. מייד קם בן המלך וחילק יין שרף לשאר השבויים הפשוטים שהיו איתו, כדי שישמחו אף הם ולא ישביתו את שמחתו.

(כתר שם טוב)

ברכה לכל השבוע

על השבת נאמר ״מִנֵיה מתברכין כולא יומין״ – מהשבת הקדושה מתברכים כל ימות השבוע. כששומרים את השבת כראוי, הדבר מביא ברכה בכל ימי השבוע.

(הרבי הריי״צ מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)