חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:22 ד' בכסליו התשפ"ג, 28/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המומחה לתעבורה: חוקי תנועה כמצוות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1729 - כל המדורים ברצף
מאין התפרץ הר הגעש?
יש חדש
אדם של 'משפט' או של 'תרומה'?
אמת ושקר
צדקה כנגד שקר
בלימת הפה
בכי מאותת
כמו בשקר רק להפך
המומחה לתעבורה: חוקי תנועה כמצוות
היחס ליתום ואלמנה

בדרך כלל עו"ד רוני פאלוך והמשטרה ניצבים משני עברי המתרס. כעורך דין המתמחה בדיני תעבורה הוא מייצג נהגים מול משטרת התנועה. אבל היכרותו עם המשטרה גרמה לזו לגייסו למאבק בתופעה מסוכנת המתקיימת בערים הדתיות – נסיעה מהירה סמוך לכניסת השבת.

בכירים בעיריות הדתיות פנו אל המשטרה וביקשו להיאבק בתופעה זו, שהביאה לפגיעות בבני-אדם. במפגש משותף בין הנציגים וגורמים תורניים הציע פאלוך מתווה הכולל העסקת שוטרים שאינם יהודים, לביצוע האכיפה. "המשטרה ביקשה פתרון שיתקבל באהדה בציבור, ושלא ייווצר רושם שהיא נטפלת לשומרי השבת", הוא מסביר.

"וכי חברי כופר?"...

חמש-עשרה שנים עוסק פאלוך (45) בתחום התעבורה, לצד פעילות בגופים ציבוריים רבים. הוא בחר בתעבורה מפני שהיא נוגעת לכל אזרח. "תחומים כמו נזיקין, משפחה, פלילים וכדומה נוגעים לאנשים מסוימים, בזמן מסוים בחייהם", הוא מסביר. "התעבורה נוגעת לכל אדם. בכל מקום אנשים שואלים אותי על חוקי התעבורה".

בתחילת דרכו הייתה התופעה של עורך דין חרדי נדירה למדיי. "השופטים נזקקו לשהות מה כדי לעכל שאני המייצג ולא הנאשם", הוא מחייך ומשתף באפיזודה: "בדיון תעבורה אתה נדרש לענות אם אתה מודה בעובדות או כופר. פעם אחת שאל אותי השופט: 'אתה מודה או כופר?'; פרקליט אחר באולם הגיב: 'וכי חברי נראה בעיני כבודו כופר?'"...

חוקי תנועה בהלכה

פאלוך אומר שעבודתו כרוכה בסתירה פנימית: "כשנאשם בעבירות תנועה שוכר את שירותיי, אני עושה הכול כדי להוציא אותו זכאי, ללא פסילה, ללא ניקוד, או בעונש מזערי; אבל אני ממש מקווה שילמד לקח ויתחיל לנהוג כחוק".

לדבריו, מי שבא מהעולם הישיבתי רואה את הזיקה בין חוקי התנועה להלכה. למשל, העמדת רכב בצורה מסוכנת היא 'בור ברשות הרבים'. עצירת פתאום היא בדיוק המקרה המתואר במשנה על אדם הנושא קורה שמאחוריו הולך אדם הנושא כד, ובעל הקורה עצר פתאום והכד פגע בה ונשבר: "ואם עמד בעל קורה – חייב". מאותה משנה לומדים גם את חובת שמירת המרחק.

שואל רב

עו"ד פאלוך מבקש לעורר בציבור החרדי מוּדעוּת להיבטים ההלכתיים של שמירת חוקי התנועה: "שמירת החוקים האלה היא מצווה מן התורה". הוא מצטט את הרמב"ם (בהלכות רוצח ושמירת נפש יא,ד): "כל מכשול שיש בו סכנת נפשות, מצוות עשה להסירו ולהישמר ממנו... ואם לא הסיר, והניח המכשולות המביאים לידי סכנה – ביטל מצוות עשה ועבר על 'לא תשים דמים'".

"אני תמיד אומר לילדיי ששוטר הוא לא אדם רע, אלא דואג שנוכל להגיע הביתה בשלום", אומר פאלוך. האם תייצג אדם שנהג בשכרות? פאלוך משיב שאדם שעשה זאת בדרך כלל מתחרט על כך, ולכן הוא יעזור לו, אבל בהחלט יש מקרים שבהם הוא שואל רב אם לקבל עליו את הייצוג.


זיקה בין חוקי התנועה להלכה. עו"ד פאלוך


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)