חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ט"ז בכסליו התשפ"ד, 29/11/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

גלגולי נשמות ומגבלות אישיות
חותמו של מלך

נושאים נוספים
אור וחום ההתקשרות
פרשת יתרו | ה'יתרו' שבכל אחד
פרסום תמונת הרבנית
להתכונן לבירור האומות העולם של זמן הגאולה
השלב האחרון בהכנת העולם
סגולות נגד פחדים
מדוע רבה בר-רב-הונא מדד מים בשבת?
פרשת יתרו
הרבנית חיה מושקא נ"ע
גלגולי נשמות ומגבלות אישיות
עת לדעת
יומן מבית חיינו
הלכות ומנהגי חב"ד

ב"ה, ד' סיון, תש"ה

כבוד הנעלה והנכבד וו"ח אי"א נו"ח וכו'

מר אלכסנדר כהן שי'

בטח יודע שידידנו מר סטולמן שי' שלח את ההמחאה עבור "מרכז לעניני חינוך" ובהזדמנות זו הנני להביע לו עוד פעם תודה לבבית בעד ההשתדלות, הטרחא והעבודה שלו בזה, הן בעבר הן בהוה והן גם, כפי שכולנו מקוים, בעתיד. "יישר כח" העיקרי יש לו מהדברים עצמם שנעשים ויכולים להמשיך ולהתנהל, באמצעות תרומה זו

...בדיבור הראשון בשעת מתן תורה: אנכי ה"א אשר הוצאתיך מארץ מצרים – שואלים (לדוגמא: אבן עזרא שמות כ,א) הרי הי' צריך להיות כתוב דבר יותר גדול: אשר בראתי שמים וארץ ואשר עשיתיך – מעבר לכך שזה דבר גדול יתר "אשר בראתי שמים כו'", הוא נותן הסבר חזק יותר עבור כל הדורות, בזמן ש"אשר הוצאתיך מארץ מצרים" ראו רק הדור ההוא, ועיקר החשיבות בזה, גם כן היתה רק עבורם.

חסידות עונה על כך:

הבריאה הרי היא לעשות מאין – יש. בשביל זה יש את ההארה האלוקית, השייכת לעולמות. יציאת מצרים, לאידך, שיכלה להתרחש רק ע"י אותות ומופתים (דברים ד, לד) – כלומר ע"י הוצאת היש מהעקרונות והגבולים של היש והבריאה (זהו גם הרמז במלה "יציאת מצרים" – לצאת ממצרים-גבולים, כמו באיכה א, ג) – כאן הי' 'גילוי אלוקות' הרבה יותר נעלה. לכן יציאת מצרים נזכרת במתן תורה, שגם הוא נעלה מבריאה וגבולים.

להבדיל, גם באדם כן הוא: ללמד – עצמו או חבר – ללכת בדרך ישרה מלכתחילה, זהו דבר, יחסית, קל. אבל אם צריך לשנות עקרונות ולצאת מגבולים שהתרגלו לחיות בהם וכבר התבררו, בדברים אחדים, כנכונים, אבל במקרה מסויים הם מפריעים – זוהי יציאת מצרים וגבולים – שהיא קשה הרבה יותר.

ובזה תקותי, מר קוואען היקר, שגם הוא יסייע למר שטולמן שהוא יוכל לצאת מהגבולים והעקרונות שלו ולקבל במדה המלאה את ההוראות של כ"ק מו"ח אדמו"ר שליט"א. ובודאי, כמו עד עתה, תהי' לו גם בזה הצלחה.

בפ"ש ובברכת החג

הרב מנחם שניאורסאהן

יו"ר ועד הפועל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)