חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נטיעת אילנות
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1727 - כל המדורים ברצף
כמו גרעין שהופך לעץ אדיר
יש חדש
למה פירות ולא לחם?
מי מרה
ברכת הפירות
נחת לבורא
מעייני הישועה
משה ישיר
אהבת הארץ במרעה הצאן
נטיעת אילנות

שאלה: האם נטיעת אילנות בארץ ישראל היא מצווה?

תשובה: נטיעת עצי פרי בארץ ישראל היא מצווה משום יישוב הארץ. על הפסוק (ויקרא יט,כג) "וכי תבואו אל הארץ ונטעתם..." אמרו במדרש, שמשה רבנו ציווה שכל אחד ואחד מהנכנסים לארץ ייקח מעדר וייטע בה עצים. כן מספרת הגמרא בשבחו של האמורא רבי ינאי, שהתחיל את הנטיעה של ארבע-מאות כרמים בארץ ישראל.

ואולם אין מצווה בנטיעת עצי סרק, שאינם מוסיפים ביישוב הארץ. וכן הדין שבקציצת עץ פרי עוברים על איסור 'בל תשחית', ואילו "כל אילן סרק – מותר לקוצצו, אפילו אין צריך לו כלל". וכתבו שהמדובר כשאין בקציצה עצמה משום חיסרון והפסד.

חמישה-עשר בשבט נקבע במשנה ל'ראש השנה לאילנות', אבל זה בעצם תאריך קובע (בדומה ל'שנת תקציב') שכל פרי שגדל מתאריך זה והלאה שייך לשנה הנוכחית, לעומת פרי שהתפתח עד גודל מסוים קודם לכן, השייך לשנה שעברה, לעניין תרומות ומעשרות ושמיטה, וכן לצורך קביעה מתי הפירות יוצאים מכלל 'עורלה'.

מה שרווח ומקובל בארץ לטעת עצים בט"ו בשבט אין לו מקור בחז"ל או בהלכה, והרבי מליובאוויטש כתב על מנהג זה: "אין לערב את זה במנהגי שולחן ערוך".

מקורות: ב"מ קב,א. ב"ב יד,א. ויק"ר פכ"ה ס"ג. טושו"ע חו"מ סי' קסח ס"א. שו"ע אדה"ז חו"מ סוף הל' שמירת גוף ונפש ובל תשחית (בדפוס החדש ח"ו עמ' קמז), ואמרי יעקב שם. אג"ק ח"ט עמ' סו.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)