חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 ט' בניסן התשפ"ד, 17/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אהבת הארץ במרעה הצאן
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1727 - כל המדורים ברצף
כמו גרעין שהופך לעץ אדיר
יש חדש
למה פירות ולא לחם?
מי מרה
ברכת הפירות
נחת לבורא
מעייני הישועה
משה ישיר
אהבת הארץ במרעה הצאן
נטיעת אילנות

יש מי שבעבורם חיבת הארץ היא אכילת פירות משבעת המינים בט"ו בשבט. בעבור שבתי קושלבסקי, רועה צאן בחוות אברהם, ליד טנא עומרים שבדרום הר חברון – זו מהות החיים. אהבת הארץ היא המניעה אותו לעסוק בעבודה מאתגרת זו, כדי להבטיח את האחיזה היהודית בשטחי ארץ ישראל.

 השיחה עם קושלבסקי (36) מספקת הצצה לחייהם של רועי הצאן היהודים בארץ, המתמודדים עם הצקות חמורות של ארגוני שמאל, גניבות חקלאיות וניסיונות פיגוע. שבתי ורעייתו התגוררו אחרי נישואיהם במושב ליד ירושלים, וכעבור כמה חודשים עברו לחוות אברהם. מאז הם שם, קרוב לעשר שנים.

כך גבולות נקבעים

"אשתי הייתה בצעירותה רועת צאן בחווה בשומרון", הוא מספר. "אני תמיד רציתי לגדל כבשים, ואפילו התנדבתי בכמה חוות, כך שזה היה טבעי לנו". הם החלו במרעה, בפיתוח המקום, ובמשך השנים הצטרפו אליהם עוד שתי משפחות. "המטרה שלנו במגורים כאן הייתה להתחבר לשורשים, להקים יתד בארץ ישראל".

שבתי מסביר את משמעותה של רעיית הצאן: "המרעה מאפשר לך לשלוט על שטח גדול ולקבוע גבולות. בתחילה היו חיכוכים ומריבות עם ערבים, וברוך השם זה מאחורינו".

ניסיון פיגוע מתוחכם

לפני כארבע שנים חוו שבתי ורעייתו אירוע ביטחוני חמור. הכול התחיל מהתרעה על כניסת רועה צאן ערבי לשטחם. שבתי עזב הכול, הזעיק את כוחות הביטחון ובא למקום עם המשטרה. הפלישה טופלה במהירות, אבל זה היה רק קדימון למה שהמתין לו.

"אני נכנס הביתה ושומע שכלבי השמירה נובחים", מתאר שבתי. "יצאתי החוצה ונתקלתי במחבל האוחז שני סכינים בידיו. התברר שהוא שכב תחת שיח בכניסה לחווה, וכשראה את כוחות הביטחון עוזבים, פנה לעבר הבית. חדירת רועה הצאן הייתה הסוואה לניסיון הפיגוע. המחבל זינק לדקור אותי, אך כלבת השמירה קפצה עליו ונשכה את ידו, ובשלוש השניות האלה הצלחתי לאחוז בנשק ולנטרל אותו".

כבשים לקרבנות

לפני שש שנים וחצי ספגו מכה של טרור חקלאי. "גנבו לנו את כל העדר", הוא מספר בעצב, "שמונים ושמונה כבשות לפני המלטה. עד היום אנחנו מנסים להתמודד עם הנזק שהסבה לנו הגניבה. זה טרור ערבי לכל דבר ועניין. כיום יש לנו שמירה עשרים וארבע שעות ביממה, בין השאר בעזרת מתנדבים".

שבתי הוא יהודי שמח, שלומד תניא בקביעות וחי מתוך אמונה וציפייה לביאת המשיח. "כשיבוא המשיח נצטרך כבשים תמימים", הוא אומר בעיניים בורקות. "צורת גידול הצאן בימינו וחוקים הנוגעים לסימון בהמות גורמים לפסילת רוב הכבשים. אנחנו מגדלים כבשים שיהיו כשרים לקרבנות, ויש יוזמה, 'עקבי הצאן' שמה, הנותנת לכל יהודי אופציה לקניית קרבן לכשייבנה בית המקדש, והיא גם מסייעת למגדלי הצאן, העושים לילות כימים בהגנה על צאנם ובשמירה על הארץ".


מתמודד עם טרור והצקות. שבתי במרעה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)