חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 י' בניסן התשפ"ד, 18/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

געגועים לחינוך של פעם?
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1725 - כל המדורים ברצף
געגועים לחינוך של פעם?
יש חדש
משה מבצע בכוח האבות
התגלות ה' לאבות
עיר בלי תושבים
השכמה למלחמה
טלטלה ליד הקבר
תיקון ולא שבירה
מי יכול לתת תחזית מדויקת
נזקים בחנות ובאולם

כמעט בלי שנרגיש עברה מערכת החינוך בישראל מהפך של מאה ושמונים מעלות. זה הרגע שהורים אכפתיים צריכים להסיק מסקנות

כמעט בכל שיחה עם הורים אתם שומעים געגועים לחינוך של פעם. לכָבוד להורים ולמורים, לחינוך לערכים, לידע בתנ"ך, לאהבת העם והארץ. כיום יש אכזבה כללית ממצב החינוך. ההורים מרגישים נואשים. נדמה להם שזו גזירת גורל שאין מה לעשות כנגדה.

אבל זו ממש אינה גזירת גורל, אלא הדבר נתון בידי ההורים. ה'חינוך של פעם' קיים גם היום. מאות בתי ספר כאלה פועלים ברחבי הארץ ומעניקים לילדים חינוך שממלא את ההורים גאווה ואושר. אלה בתי הספר שלא נכנעו לרוחות החולפות, אלא נשארו נאמנים למורשת ולערכים שלאורם עם ישראל חי אלפי שנים.

אג'נדות קיצוניות

כמעט בלי שנרגיש עברה מערכת החינוך בישראל מהפך של מאה ושמונים מעלות. בעבר, כאשר התברר לה שאין היא מצליחה להנחיל ערכים לתלמידיה, התפתחה גישה שהמערכת אינה צריכה לעסוק בערכים כלל. את הערכים יקבלו הילדים בבית. בבית הספר הם ירכשו השכלה וכלי למידה.

אף היו מי שמכונים 'פילוסופים של החינוך' שהפכו את הכישלון לאידיאל. איזו זכות יש לנו בכלל לחנך את הילדים? טענו הללו. מי קובע שהערכים שאנחנו דוגלים בהם הם הנכונים בעבור התלמידים? אנחנו ניתן להם כלים, והם יבחרו לעצמם דרך וערכים.

וכך 'מערכת החינוך' שינתה את שמה ל'מערכת ההוראה'. אין היא מתיימרת כלל לעסוק בהנחלת ערכים, וממילא אי-אפשר לייחס לה כישלון בתחום הזה. היא שואפת להימדד בהישגים לימודיים בלבד. אם יש בעיה של ערכים, זו בעיה של הבית ושל ההורים.

אבל בשנים האחרונות המגמה התהפכה. המערכת בהחלט מתיימרת לעסוק בערכים – אבל אילו ערכים? ה'ערכים' של הטרור המחשבתי הליברלי השוטף אותנו מכל עבר. אג'נדות של גורמים קיצוניים, מקצתם במימון זר, נהפכו למצפן הערכים של בתי הספר בישראל. יהדות? חס ושלום! הרי זו 'הדתה'.

מפעם לפעם אנו רואים מחאות של הורים לנוכח הסחף המתחולל בבתי הספר הממלכתיים לכיוונים האלה, מחלוקת ספר 'בראשית' בעל דפים ריקים לתלמידי כיתות ב, ועד שטיפות מוח מגדריות לילדים כבר בגילי גן. אבל אין בכוחן של המחאות האלה לעצור את דהירת העגלה אל התהום.

מחיר 'נסבל'

זה הרגע שהורים אכפתיים צריכים להסיק מסקנות. גם אם אין הם שומרי מצוות באורח חייהם, כדאי שישקלו מתן חינוך דתי לילדיהם. רבבות הורים ברחבי הארץ כבר קיבלו את ההחלטה הזאת, והם מרוצים עד מעל לראשם.

נכון, יש לזה מחיר מסוים. הילד או הילדה יכולים לבקש מהאם שתדליק נרות שבת ושהאבא יעשה קידוש. הם גם עשויים לברך ולהודות לבורא לפני הארוחה ואחריה. זה מחיר 'נסבל' בהחלט תמורת הערכים שהם יקבלו בבית הספר, הידע שירכשו במורשת ישראל, הכבוד שהם ייתנו להורים, והרעות החולות שייחסכו מהם.

הורים, אל תרימו ידיים. אתם יכולים לבחור ולהעניק לילדיכם חינוך שתהיו גאים בו. קבלו החלטה אמיצה ותרוויחו נחת לדורי דורות.


בחירה של ההורים. אב ובנו, ב'שלהבות חב"ד' נתניה (צילום: גדעון שרון)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)