חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לבת אש בערבות השלג
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1724 - כל המדורים ברצף
מכונית בלי מנוע ובלי גלגלים
יש חדש
הקשיים מרוממים אותנו
משה בסנה
שבועת הרבי
מחיה מתים
החידה נפתרה
משה, אליהו ומשיח
לבת אש בערבות השלג
הרמת יד

זה קרה לפני שנה. יהודי הביא עמו לציון רבנו הזקן בעיר האדיטש שבאוקראינה שני ידידים, העוסקים בענף התיירות. הם שהו במקום כמה שעות ושבו ארצה. שבוע וחצי לאחר מכן מתקשר אותו יהודי אל שליח חב"ד במקום, הרב שניאור־זלמן דייטש, המופקד בין השאר על הכנסת האורחים, ומספר בהשתאות: "אחד החברים שהבאתי עמי בא במיוחד להתפלל על בתו של חברו, שחלתה במחלה ממארת. אותו חבר אפילו לא סיפר לי זאת. היום התקשר אליי, גולל באוזניי את הסיפור, וסיפר שהרופאים הופתעו לגלות כי בניגוד לכל הסיכויים, המחלה נסוגה והבת מחלימה".

זה אחד מהסיפורים הרבים שאליהם נחשף הרב דייטש (32) במהלך שנות פעילותו. בימים האלה הוא נערך לקבלת האלפים שיעלו אל הציון בכ"ד בטבת, יום הילולת אדמו"ר הזקן. עד לפני שני עשורים לא היה קל לפקוד את המקום ביום ההילולא, בעיצומו של החורף האוקראיני. כיום יש במקום מרכז מפואר לאירוח הקהל, וההמונים באים.

במחסן של גוי אוקראיני

הרב דייטש, הקרוי על שמו של בעל ההילולא והוא מצאצאיו, חש כבר בנעוריו משיכה למקום. בימי 'בין הזמנים' היה מסייע לאביו בהכנסת האורחים, שהייתה באותם ימים דלילה מאוד.

"כדי לבשל לאורחים נשכר מחסן מגוי ברחוב סמוך", הוא מחייך. "לפני כחמש-עשרה שנה יזם ועד מיוחד הקמת מרכז גדול ומפואר, בעזרת הנגיד ג'ורג' רוהר, לקליטת ציבור גדול של מתפללים. חנוכת המרכז החדש הביאה עלייה דרמטית במספר העולים לציון, ונבנו מבני אירוח נוספים לרווחתם".

התעלות בקדושה

ציונו של אדמו"ר הזקן שוכן במקום פסטורלי. הוא ממוקם בקרחת יער, המכוסה שלג בחורף, ולצידה נחל. העולים למקום מציינים את האווירה המחשמלת האופפת אותו, ואת רוח הטהרה השורה במקום. הציבור הבא לפקוד את הציון מגוּון מאוד. "רבים באים לכאן במהלך השנה לכמה ימים, ללמוד, לנקות את הראש ולהטעין את המצברים", מספר הרב דייטש.

נוסף על פעילות האירוח פועל הרב דייטש בקרב יהודי הכפרים הסמוכים. הקהילה היהודית המבוססת הקרובה שוכנת בפולטווה, מרחק נסיעה של כשעה וחצי. בעיר פועל בשני העשורים האחרונים שליח חב"ד הרב יוסף-יצחק סגל, שמביא גם הוא יהודים רבים לציונו של אדמו"ר הזקן.

סיפורי ניסים מרגשים

"לאורך השנים אנחנו עדים לישועות רבות בקרב מי שפקדו את הציון", מספר השליח הרב דייטש. "הרבה ישועות קשורות בלידת ילדים ובשידוכים".

על הקדושה המיוחדת של הציון מציין הרב דייטש כי "אדמו"ר ה'אמצעי' מליובאוויטש קבע בהאדיטש את רוב ההנהגות הנהוגות עד היום בעלייה לציוני האדמו"רים. את הרוחניות הגבוהה והקדושה שבמקום הזה הכול מרגישים. רבים חוזרים ואומרים שמרגישים כאן משהו מיוחד, וזה דבר שמאפיין מאוד את המקום".


ציוּן המייסד. הרב דייטש בהאדיטש השבוע


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)