חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:46 ז' בתמוז התשפ"ד, 13/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מכונית בלי מנוע ובלי גלגלים
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1724 - כל המדורים ברצף
מכונית בלי מנוע ובלי גלגלים
יש חדש
הקשיים מרוממים אותנו
משה בסנה
שבועת הרבי
מחיה מתים
החידה נפתרה
משה, אליהו ומשיח
לבת אש בערבות השלג
הרמת יד

לא ייתכן גיור בלי קבלת ברית הר סיני ובלי אמונה בבורא העולם. מי שאינו מבין זאת מגיע לאבסורדים מגוחכים

לפעמים טוב שדברים מגיעים לידי אבסורד, כי אז הכול נעשה ברור. שנים מתווכחים אצלנו בנושא 'מיהו יהודי', ואם צריך 'להקל' יותר בהליך הגיור, ואז עולה לכותרות סוגיית העלאתם של לא-יהודים לארץ, ופתאום מתברר שבעצם הכוונה היא לאיזו דלת מסתובבת שדרכה נכנסים גויים גמורים ויוצאים 'יהודים'.

ברדיו של השידור הציבורי מראיינים רב שעסק שנים בנושא הגיור. הוא טוען שמעטים הם המעוניינים להתגייר באמת. להמחשה הוא מציין שבית הדין גילה בין מבקשי הגיור מי שאינם מאמינים כלל באלוקים. ואז המראיין אינו מרפה ממנו ושואל שוב ושוב: "אז אתה רוצה להכריח אותו להאמין? אם הוא לא מאמין באלוקים, שיהיה יהודי בלי להאמין".

מקור העיוות

זה כמו שאתה הולך לקנות מכונית יד שנייה. אתה כבר מוכן להתפשר על כל מיני ליקויים. החלון האחורי לא נפתח? בסדר. בורר המזגן שבק? שיהיה. הרדיאטור נוזל? טוב, נסתדר. ואז אומרים לך שלמכונית אין גלגלים ואין מנוע ואין שלדה. אבל מה אתה רוצה, גם זו מכונית...

מה זה בעצם יהודי? זה עם שבורא העולם כרת איתו ברית בהר סיני, ייעד לו תפקיד מיוחד ונתן לו תורה ומצוות. הבורא מאפשר לבני עמים אחרים להצטרף לברית הזאת, וזו מהותו של הגיור. מי שמקבל עליו את ברית הר סיני ואת המחויבות שהיא מטילה על האדם – מצטרף לעם ישראל ונעשה גר צדק, יהודי לכל דבר ועניין.

עכשיו בא בן-אדם ואומר: נא לגייר אותי, אבל אני לא רוצה לקיים מצוות, לא רוצה לשמור שבת, לא רוצה לאכול כשר, לא רוצה לצום ביום כיפור, ואני גם לא רוצה להאמין באלוקים. אני בעצם רוצה מכונית בלי מנוע ובלי שלדה ובלי גלגלים... ושדר רדיו יהודי במדינת היהודים אינו מבין את האבסורד המגוחך שבזה.

מניין בא העיוות הזה? מהחיבוק העז שהתורה מחבקת כל יהודי, גם את מי שמתכחש לה. "ישראל אף-על-פי שחטא – ישראל הוא". אבל אין לטעות ולחשוב שהתכחשות ליהדות וזלזול במצוותיה הם תנאי הקבלה החדשים למועדון העם היהודי.

זה כמו הורים שיאמרו לבנם – תמיד נאהב אותך וביתנו תמיד יהיה פתוח לפניך, גם אם תתמרד נגדנו, תמרה את פינו ואפילו תלעג לנו. ואז אותו בן יקיר מביא עמו ידיד ואומר להורים: גם הוא רוצה לגור בבית שלכם, להמרות את פיכם וללעוג לכם. כשם שאתם מקבלים אותי, קבלו גם אותו...

שאלה אחת

וכל הטוענים שאפשר להפוך ליהודי בלי לשמור מצוות ובלי אמונה – שישאלו את עצמם שאלה אחת: האם דרך זו מבטיחה את המשכיותו של העם היהודי? האם הם עצמם היו היום יהודים אילו אבותיהם לא היו דבקים בכל ליבם ונפשם בתורת משה ובמצוותיה?

יהודי שאינו שומר מצוות נשאר יהודי, משום שנולד לאם יהודייה והזיקה ליהדות טבועה בעצם הווייתו. אבל להצטרף מבחוץ לעם היהודי –  אי-אפשר בלי קבלת ברית הר סיני. בלי זה אין ולא יכול להיות שום גיור.


עליית יהודים מבריה"מ. אסיר ציון יוסף מנדלביץ' (צילום: יעקב סער, לע"מ)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)