חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

טהרת האוויר
סוגיות בתורת רבנו

נושאים נוספים
אור וחום ההתקשרות
פרשת ויגש | שהעולם ידע על שליחותו
אין לנו אלא מנהג נשיא דורנו
להפוך את בבל לירושלים
השפעת יוסף למלכות משיח
ציורים ותמונות בעלי-חיים טהורים
פרשת ויגש
טהרת האוויר
טהרת האויר (המשך)
עת לדעת
יומן מבית חיינו
הלכות ומנהגי חב"ד

"אמריקה אינה שונה", הכריז כ"ק אדמו"ר מוהריי"צ נ"ע עם בואו ליבשת, ופתח בפעילות נמרצת לשינוי מצבם הרוחני של יהודי ארצות-הברית • אחד הנושאים המרכזיים עליהם עורר היה 'טהרת האוויר' • באותם ימים פרסם חתנו, כ"ק אדמו"ר נשיא דורנו, מאמר תורני מרתק שהסביר את נושא טהרת האוויר על-פי נגלה דתורה • איך 'מזדהם' האוויר מבחינה רוחנית? מה השפעת החמצן שאנו נושמים על הנפש? ובאיזה אופן קשור הדיבור עם תיקון האוויר •

נערך בידי מערכת 'התקשרות'

 

העולם זקוק לטיהור האוויר שבו. טיהור האוויר נעשה רק על ידי אותיות התורה. האותיות שבתורה מביאות שמירה כללית ושמירה פרטית. בחלוקת המשנה, 'שישה סדרי משנה' (שכל אחד ייטול על עצמו לשנן חלק מהמשניות בעל פה), מקיימים את דברי הכתוב "ובלכתך בדרך". על-ידי המשנה שישננו, היכן שיהיו ובאיזה מקום שיהיו, יאירו את הקשר שבין בני ישראל לקדוש-ברוך-הוא, (שהרי) 'משנה' היא גם אותן אותיות של 'נשמה'. ('היום יום'... ט' סיוון - תורגם בידי הרב אלישיב הכהן קפלון)

עם בואו לאמריקה החל הרבי הריי"ץ בעבודתו הנמרצת לשנות את אווירת הכפירה והחומרנות של הרחוב האמריקאי, ולהשרות בו אווירה של תורה וקדושה.

בשיחות ומכתבים רבים מטיל הרבי את החובה הקדושה הזו לעסוק ב'טהרת האוויר' על כל מי שיכול לקחת חלק בכך. היה זה השלב הראשוני במאמץ הנרחב להפיכת "חצי כדור התחתון" למקום של תורה.

במהלך סעודת 'אחרון של פסח' בשנת תש"ב, אמר הרבי הריי"צ דברים נרגשים לחברי 'מחנה ישראל' שקיבלו על עצמם לפעול עבור שינוי המצב באמריקה, וכך אמר:

הרחוב היהודי והבתים היהודיים החשוכים, מוכרחים להתחמם ולהיות מוארים על ידי תורה, מצוות ויהודים מסורים. עבודת ההתעוררות מן ההכרח שתיעשה במהירות הרבה יותר, ואסור לדחות. טיפש דוחה למחר, חכם פועל מיד!

השעה אומרת שמוכרחים לטהר את האויר. הגיעה השעה שמוכרחים לטהר את האויר.

חיי אדם תלויים באוויר בו הוא נמצא, בלי אויר לא יכולים לחיות, ובאיזה אויר שחיים - כך הם החיים. כשחיים באוויר של תורה ומצוות – החיים הם בריאים, וכשחיים באוויר של כפירה – החיים הם חולים ועלולים תמיד לחלות במחלות מדבקות. הרפואה הראשונה היא לטהר את האויר.

טהרת האויר היא על ידי אותיות התורה, כשעומדים בחנות או כשהולכים ברחוב או נוסעים ברכבת התחתית ואומרים אותיות שבתורה – מטהרים בכך את האויר...

נחוץ מאוד שבני ישראל ילמדו משניות בעל פה, שתים שלש משניות בשבוע, וקובץ על יד ירבה. ללמוד שתים שלש משניות בשבוע הוא דבר קל בעזה"י לכל אחד, וכאשר ישננו זאת בעל פה ויחזרו על המשניות בכל עת ובכל מקום – יטהרו את האויר העצמי.

בהזדמנות אחרת אמר הרבי הריי"צ (כ"ז סיון ה'תש"ד):

כל חבר צריך לקחת על עצמו ללמוד משניות בעל פה... אל יהא הדבר קל בעיניך: כל משנה בעל פה מחזיקה עולם ומלואו.

באותם ימים, בשעת ההתעוררות הגדולה, פרסם כ"ק אדמו"ר נשיא דורנו מכתב בנוי לתלפיות, בו מבאר את עניין טהרת האוויר על-ידי אותיות התורה על דרך הנגלה.

המכתב נדפס בתוך 'קובץ ליובאוויטש', במסגרת המדור 'תשובות וביאורים ('נדפס בספר 'תשובות וביאורים' עמ'  13, אגרות קודש כרך א' עמ' קלב,) ומובא כאן בעריכה קלה, על אחריות המערכת בלבד.

עד כמה האוויר משפיע עלינו?

לְמה זקוק האדם כדי לחיות?

באופן כללי, אדם מורכב משני חלקים - גוף ונפש. כאשר הגוף והנפש מחוברים יחדיו, האדם חי.

שתי פעולות בלבד מחברות את הגוף עם הנפש: הדם שנוצר מהמזון והאוויר שהאדם נושם. שני התנאים האלו הכרחיים לקיום האדם, ואם יחסר אחד מהם האדם לא יוכל לחיות ולהתקיים.

המזון והאוויר נחוצים לגוף במידה שווה, אם כי קיימים ביניהם הבדלים מסוימים: בעוד שזמני האכילה והשתייה קבועים בזמנים מסוימים ביום, צריכת האוויר היא תמידית בכל רגע ורגע, עד שאמרו חז"ל, שיתכן ואדם יחיה ללא מזון עד שבוע ימים (רמב"ם הלכות שבועות פרק ה' הלכה כ) ,אך בלא נשימה לשעה קלה מת הוא.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)