חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:30 כ"ה בכסליו התשפ"ד, 8/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הדלקה בבית הכנסת
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1721 - כל המדורים ברצף
חירות רוחנית ועצמאות מדינית
יש חדש
נס שכל-כולו גילוי חיבה
נרות חנוכה
נרות חנוכה של חייט
גילוי האור הגנוז
מכישלון להצלה
משיח בשמן
סטודנטים מאירים לניצולי השואה
הדלקה בבית הכנסת

שאלה: בית כנסת שאין מתפללים בו תפילת מנחה אלא ערבית בלבד, האם צריך להדליק בו נר חנוכה, ומתי?

תשובה: רבי יוסף קארו ב'בית יוסף' ובשולחן ערוך מזכיר רק שמדליקים נר חנוכה ב"בית כנסת". האחרונים הוסיפו גם "בית המדרש". מזה שהדברים נאמרו בלי התניה כלשהי מוכח שאם לכל הפחות מתפללים שם (אחת התפילות) נהוג להדליק. לכן אם מתפללים בבית הכנסת רק תפילת ערבית, יש להדליק לפני התפילה.

ב'בית יוסף' הביא שני טעמים למנהג להדליק בבית הכנסת בברכה (אף שאין יוצאים בהדלקה זו ידי חובה): א) למען האורחים שאין להם בית להדליק בו. ב) לפרסום הנס ברבים, במקום ההדלקה בימי חז"ל שהייתה מבחוץ. אך בשולחן ערוך הביא רק את הטעם של 'פרסומי ניסא'.

עוד טעם ציינו האחרונים, שבית הכנסת דומה לבית המקדש, שבו אירע הנס. אבל השולחן ערוך, הרמ"א והמפרשים שעל אתר לא הזכירו טעם זה כלל.

בביאור הגר"א הביא אסמכתא לאמירת הברכה, מזה שמברכים על קריאת ההלל בלילי פסחים, אף שאין הוא בגדר חובה. ב'יביע אומר' כתב, שאילו היו מדליקים בלי ברכה היו חושבים שאלו נרות של בית הכנסת ולא היה ניכר שמדליקים נר חנוכה.

ומכאן להדלקה הנהוגה בכיכר העיר ובמסיבות חנוכה, שרבים מגדולי הדור שעבר הורו להדליק שם בלי ברכה, אבל ב'יביע אומר' התיר לברך גם שם (וכדי להדר הציע להתפלל שם אחר-כך תפילת ערבית). וחסידי חב"ד נהגו לברך בכל המקומות אם יש שם מניין, וכך רווח במסיבות חנוכה בארץ ישראל, כפי ההנהגה בהדלקות הפומביות, שגם הרבי השתתף בהן.

מקורות: טושו"ע סי' תרעא ס"ז, פרמ"ג בא"א יד, ומשנ"ב לט (רק בכה"ח ס"ה מפורש: "שמתפללין בו"), שו"ת יביע אומר ח"ז או"ח סו"ס נז. טושו"ע סי' תפז ס"ד.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)