חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 י"ח בכסליו התשפ"ד, 1/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סטודנטים מאירים לניצולי השואה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1721 - כל המדורים ברצף
חירות רוחנית ועצמאות מדינית
יש חדש
נס שכל-כולו גילוי חיבה
נרות חנוכה
נרות חנוכה של חייט
גילוי האור הגנוז
מכישלון להצלה
משיח בשמן
סטודנטים מאירים לניצולי השואה
הדלקה בבית הכנסת

זו הייתה שעת ערב מוקדמת בעיר דברצן שבהונגריה. נקישות נשמעו על דלת ביתו של יוז'ף, יהודי בן 99, ניצול שואה. המטפלת שלו פתחה את הדלת וראתה מולה שני צעירים. "באנו להדליק עם יוז'ף את הנר הראשון של חנוכה", אמרו.

יוז'ף חשב שהוא הוזה. הוא התרגש כילד, ועיניו דמעו כששר עם הצעירים את שירי החנוכה. למחרת בבוקר קם במצב רוח טוב במיוחד. "למה הכול נראה טוב ובהיר יותר?", שאל את המטפלת. היא כבר הבינה שזו השפעת החוויה המרגשת שחווה אמש. בנר השני של חנוכה שוב הופיעו הצעירים. לאושרו של הקשיש לא היה קץ.

הצעירים עוזבים

יוז'ף אינו היחיד שזכה לביקור הזה. עוד עשרות ניצולי שואה, המתגוררים בדברצן, זוכים בשנים האחרונות לביקורים מאירים ומחממים של סטודנטים יהודים. מאחורי המיזם עומדים שליח חב"ד ורב העיר, הרב שמואל פייגין ורעייתו.

בדברצן יש בית כנסת גדול, ובו כשבע-מאות מקומות ישיבה. "לפני מלחמת העולם השנייה הייתה כאן קהילה מפוארת, בת יותר מעשרת-אלפים יהודים", מספר הרב פייגין. "כשבאנו לעיר מצאנו בבית הכנסת מבוגרים בלבד. רוב הצעירים היהודים עזבו לעיר הגדולה, למדינות אחרות, או שלא התעניינו בחיים הקהילתיים. חשבנו הרבה מה אפשר לעשות".

ראש הקהילה נרתם

לפני כמה שנים ניצת הרעיון המבריק. "יש לנו קשר עם מאות סטודנטים יהודים, והחלטנו לשלוח אותם לביקורי בית אצל ניצולי השואה בימי החנוכה", מספר הרב פייגין. "חשנו שזו דרך נהדרת להוסיף אור ושמחה לניצולי השואה, ולחבר את הצעירים למצוות החג בדרך חווייתית".

המיזם פשט בקרב הסטודנטים, עד שהביקוש עלה על ההיצע, והיה צריך לשלוח קבוצות גדולות יותר של סטודנטים לבתי הקשישים. "יצירת הקשר עם הניצולים הייתה משימה מורכבת", משתף הרב פייגין. "פנינו אל ראש הקהילה, תומאש הורביץ, וסיפרנו לו על הרעיון. הוא מאוד התרגש, שכן אימו ניצולת שואה ומתגוררת בדברצן. האיש החליט להירתם למבצע הגדול".

נס חנוכה בביקור

כבר בלילה הראשון זרמו אל הרב פייגין תגובות רבות, הן מהסטודנטים, הן מהניצולים, הן מאנשי הקהילה. אחד הסטודנטים שיצא לביקור בית אצל ניצול שואה בדיוק ביום הולדתו של הסטודנט, כתב שזה אחד מימי ההולדת המרגשים ביותר שהיו לו. לדברי הרב פייגין, המיזם חיבר ליהדות רבים, שקודם לכן היו מנותקים. "חנוכה הפיח רוח חיים בקהילה היהודית", הוא מסכם.

"גם אירע נס גדול בשנה הראשונה למיזם", מוסיף הרב פייגין. "כמה סטודנטים לרפואה, לקראת סיום התואר, הלכו לבקר קשיש ניצול שואה. הם הבחינו בנפיחות ובדימום קל בראשו. האיש סיפר להם שלפני כמה דקות נפל ונחבל. הם העניקו לו טיפול ראשוני ולקחו אותו במהירות לחדר המיון. התברר שחייו ניצלו בזכות תושייתם".


סטודנטים וניצולי השואה. למטה: הרב פייגין בהדלקה עם קשישים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)