חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

התורה כהכשרה לשגריר ארה"ב
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1718 - כל המדורים ברצף
השבת אינה של החרדים
יש חדש
הפעולה בעולם מביאה התעלות
חלום יעקב
יעזור עד שיעזור
צדיק משפיע
סוסים ודינים
כל החיים בעבודת ה'
התורה כהכשרה לשגריר ארה"ב
טיבם של חלומות

שגריר ארה"ב בישראל, מר דיוויד פרידמן, או בשמו היהודי המלא דוד-מלך הכוהן, הוא תופעה חריגה בנוף השגרירים שהכרנו עד היום. יהודי גאה, שומר מצוות, שמאמין בכל ליבו בזכותו של העם היהודי על ארצו. גורמים רבים ניסו לחסום את דרכו לתפקיד הדיפלומטי, אך הוא גבר עליהם ומאז נשמעות מפי שגריר ארה"ב זמירות חדשות בכל הקשור להתיישבות היהודית, לירושלים, ולגינוי חריף של גורמי הטרור, וכל זה בלי למצמץ ובלי לגמגם.

השגריר היה אורח ערב ההצדעה העוצמתי לאלפי שלוחי חב"ד, לפני כשבועיים, ושם שיתף את הקהל בכמה עובדות מפתיעות הנוגעות לאחורי הקלעים של התפקיד הדיפלומטי.

הכאבים נעלמו

פרידמן, עורך דין מוערך בארה"ב, סיפר כי לפני עשרים ושתיים שנה נפתח לפניו עולם חדש, כאשר הכיר את שליח חב"ד בשכונת מגוריו, פייב-טאון בניו-יורק. "בשכונה היו באותה תקופה חמישה-עשר בתי כנסת אורתודוקסיים, והייתי בטוח שההצלחה שתהיה לבית חב"ד החדש תהיה בערך כמו למוכר קרח לאסקימואים", פתח.

פרידמן סיפר על אירוע שהתרחש במקביל: "באותה תקופה סבלתי מכאב בגב התחתון, וכל הטיפולים והתרופות לא הועילו. שליח חב"ד, הרב זלמן וולוביק, שלימים יהפוך לידידי הקרוב, הציע לי לבדוק את המזוזות בבית וכמובן להניח תפילין. עשיתי כן ולמחרת קמתי בלי זכר לכאבים. בהמשך הגיעו תוצאות בדיקת המזוזות והתפילין והתברר שהתפילין של ראש היו פסולות. מובן שקניתי חדשות".

מקור הכוח

הקשר העמיק ופרידמן קבע חברותא בלימוד עם הרב וולוביק. כך סיפר: "התחלנו בספר יהושע והתקדמנו לשופטים ומלכים. הלימוד הזה היה ה'השתלמות' שהועילה לי יותר מכול לקראת תפקיד השגריר בישראל".

והוסיף פרידמן: "היו שטענו שאין לי ניסיון דיפלומטי קודם, ואכן היה בזה מן הצדק. היו שטענו שמעולם לא עבדתי קודם לכן בשם ממשלת ארצות-הברית, וגם הם צדקו. אחרים טענו שהרקע שלי לא מאפשר לי לקבל את התפקיד. אך מה שלמדתי מאבי ומאימי ומשליח חב"ד נתן לי את הכוח ואת כושר המנהיגות לקבל עליי את התפקיד החשוב".

ברכות ב'ציוּן'

בנאומו המרגש דיבר פרידמן על התחייה של העם היהודי. "העם היהודי שרוי בתקומה מדהימה. יש רבים שמגיעה להם תודה על עבודתם בבנייה המחודשת של העם היהודי, אך מי שאחראים בעיקר לתחייה הזאת אלה אתם, שלוחי הרבי. אתם מפיצים את אור היהדות בכל מקום בעולם. אתם אוספים אליכם את הזקוקים לקשר, ליחס, לאהבה. ואתם עושים זאת תמיד באופטימיות, וגם ב'סטייל' מיוחד".

השגריר האמריקאי גילה שלפני כל הכרעה מהותית הוא נוהג ללכת ל'ציוּן' הרבי: "כך נהגתי לפני המינוי שלי ובלילה שלפני ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל. מעולם לא יצאתי משם בטרם הרגשתי שקיבלתי את הברכות מהרבי. ולכל מי שעדיין לא זכו להיות ב'ציון', אני ממליץ מאוד ללכת". את נאומו סיים השגריר בברכת כוהנים לששת-אלפים וחמש-מאות איש...


"תחיית העם היהודי". פרידמן (צילום: שימי קוטנר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)