חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:46 ז' בתמוז התשפ"ד, 13/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האלבום החדש חוזר לאותנטיות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1716 - כל המדורים ברצף
ההתמודדויות שמאחורי החיוך
יש חדש
המהפך של תפילת מנחה
פטירת שרה
לאכול תחילה
שלוחים כל היממה
כרטיס ליהדות
גאולת ה'שושנה' מייד
האלבום החדש חוזר לאותנטיות
שכר שדכן

הזמר יעקב שוואקי רגיל לקבל תגובות ומכתבים מרגשים, אבל המכתב שנחת בתיבת הדוא"ל שלו לפני כשבועיים גרם לו להזיל דמעה. כתבה אותו אישה לא-דתית, שחלתה במחלה קשה ונאלצה לעבור טיפולים רפואיים מייסרים. במכתבה סיפרה כי נחשפה לשיריו ואיך אלה נתנו לה כוח ללכת לטיפולים. "בוקר אחד", כתבה, "האזנתי לשירך 'מאמין בניסים', ובאותו יום אמר לי הרופא שאני צריכה ניסים. אמרתי לו: וואו! זה השיר והמסר ששמעתי הבוקר. יהיו לי ניסים!".

שוואקי מספר ל'שיחת השבוע' את הסוף הטוב: "האישה תיארה עד כמה השירים מלאי האמונה חיזקו את רוחה. היא התגברה על המחלה בניגוד לכל הסיכויים ועכשיו היא בריאה לחלוטין. כל הקריירה שלי הייתה שווה בשביל המכתב הזה".

אבא מסוריה, אימא מוויז'ניץ

עשרים שנה חלפו מאז הפציע שוואקי (42), תושב ניו-יורק, בשמי המוזיקה היהודית. האברך הצעיר יצא מהכולל בלייקווד לדרכו המוזיקלית בהוראת רבו, שאמר לו כי אחרי מאה ועשרים ישאלו אותו למעלה, 'מה עשית במתנה שקיבלת?'. בתוך זמן קצר כבר מילא אולמות בכל רחבי העולם.

"נולדנו בבית מוזיקלי וכבר בילדות שרתי", הוא מספר. שיריו מאופיינים במגוון רחב של סגנונות. "אבי ספרדי, ממוצא סורי, אימי אשכנזייה, ממשפחה של חסידי ויז'ניץ, ויש לי גם קרובי משפחה מחב"ד ומעוד זרמים", הוא מחייך. "השילוב הזה מאפשר לי ליצור מוזיקה יהודית מגוּונת".

הצדעה לשלוחים

עכשיו שוואקי מבקש לחזור אל המוזיקה החסידית האותנטית. באלבומו החדש, 'היו זמנים 2', שעומד להופיע בקרוב, הוא מבצע מחרוזות נוסטלגיות, בעיבודים מושקעים. "המטרה שלי היא להנחיל לדור הצעיר את המוזיקה החסידית המקורית", הוא מסביר. "זו הפקה מושקעת, שממש לא מצדיקה את עצמה מבחינה כלכלית, אבל יש לנו כאן שליחות חשובה. כן, מוזיקה היא הביזנס שלי, אבל הפקה כזאת לא עושים בשביל ביזנס".

באחת המחרוזות כלולים שנים-עשר ניגוני חב"ד, שאותם שוואקי מקדיש לשלוחי חב"ד ברחבי תבל. "רציתי לתת להם מתנה ולומר להם תודה על עבודתם", הוא אומר. וכך הוא כותב בהקדשה לשלוחים באלבום: "במסע מסביב לעולם פגשנו שפות שונות, טעמנו מאכלים שונים ונחשפנו למנהגים רבים. אבל יש דבר אחד קבוע – לאן שלא נלך, תמיד נמצא את השלוחים... המחרוזת הזו מוקדשת להם ולבני משפחותיהם, על האהבה שהם מקרינים לכלל ישראל בחוסר אנוכיות ואומץ רב".

כוחו של שיר

את ניגוני חב"ד שביצע בחר בקפידה. "שרתי את הניגונים שהתחברתי אליהם, כמו 'צמאה לך נפשי'. חשוב לי לומר שעמלנו הרבה כדי לשמור על הדיוק והאותנטיות של הניגונים, והתייעצנו עם חסידי חב"ד שמכירים את כל הניואנסים".

אי-אפשר להחמיץ את ההתלהבות בקולו כשהוא מדבר על כוחה של השירה. "אני רואה פעם אחר פעם איך אפשר על-ידי שיר אחד לשנות חיים שלמים", הוא אומר, וחותם באיחול "שנזכה על-ידי השמחה לקרב את הגאולה".


להנחיל לדור הצעיר. יעקב שוואקי (צילום: ברוך עזאגווי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)