חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 כ"ז בסיון התשפ"ב, 26/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יוונים נקבצו עליי – באתונה
חיים יהודיים

 

הרב הנדל: אור החנוכה בבירת יוון

את שיחת הטלפון עם הרב מנחם-מענדל הנדל, שליח חב"ד ביוון, אנו מקיימים יום אחד לפני חנוכה, בשעת נסיעתו מביתו, במרכז אתונה, לקצה העיר, כדי להביא חנוכייה ונרות לאחד ממכריו. "התקשרתי אליו הבוקר ושאלתי אם הוא זוכר שמחר בערב נר ראשון של חנוכה", מספר הרב הנדל. "הוא לא ממש זכר. הבנתי שאם לא אבוא ואתן לו חנוכייה ונרות, הוא פשוט לא ידליק נרות חנוכה".

כבר ארבע שנים חיים ופועלים הרב הנדל (28) ורעייתו הגב' נחמה בבירת יוון. הם מתגוררים ברחוב אברוף, לא הרחק מהמוזאון הלאומי לארכאולוגיה, ומה שחשוב הרבה יותר – ליד בית-הכנסת 'בית שלום', בית-הכנסת היחיד בעיר הפעיל כל ימות השנה.

קהילה עתיקה

השליחות אצלם בדם. אביו, הרב ישראל-יוסף הנדל, יליד קנדה ורב קהילת חב"ד במגדל-העמק, עלה לארץ (בשנת תשל"ו) בשליחות הרבי מליובאוויטש, לתרום לחיזוקה הרוחני. אביה, הרב יחיאל קלמנסון, משמש שליח וראש-ישיבת חב"ד בברינואה שליד פריז. כשהגיעו ליוון הייתה בתם הבכורה, חנה, בת כשמונה חודשים. היום היא כמעט בת חמש ומשוחחת עם אחיה הצעיר ממנה, אריה-לייב, ביוונית שוטפת.

בקהילה היהודית ביוון כששת-אלפים נפש. כמחציתם מתגוררים באתונה, עוד כאלפיים בסלוניקי, והיתר פזורים בכעשר ערים. מדובר באחת הקהילות היהודיות העתיקות בעולם, הממזגת צאצאים של יהודי יוון מהתקופה שקדמה לחורבן עם צאצאים של מגורשי ספרד.

חיפוש נידחים

בני הזוג הנדל התקבלו בחמימות רבה על-ידי הקהילה המקומית. עיקר פעילותם מתרכזת במתן שיעורי-תורה ובתכניות העשרה יהודיות לילדים ובני-נוער. הם גם מוציאים-לאור חומר הסברה עונתי בנושאים יהודיים, בשפת המקום. מדי זמן עוזבת משפחת הנדל את ביתה באתונה ויוצאת לפגוש את הקהילות היהודיות הקטנות יותר ברחבי המדינה. "קשה לתאר את העידוד והחיזוק ששואבים יהודים אלה מביקורינו אצלם", אומר הרב הנדל.

"מה ההרגשה להפיץ יהדות במדינה המייצגת, מבחינה היסטורית לפחות, מלחמה ביהדות?", אנחנו שואלים. "זה בהחלט סמלי ומשתלב יפה ברעיון המרכזי של השליחות – גאולת ניצוצות יהודיים מהמקומות הרחוקים והנידחים ביותר".

תהיה חנוכייה

בחנוכה השנה יהיה חידוש באתונה - לראשונה תתקיים בה הדלקת חנוכייה מרכזית ברחובה של עיר. מאחורי ההדלקה, שעליה ינצח 'ועד הקהילות היהודיות', יש סיפור: "יש לי חבר באתונה, המוציא-לאור עיתון מקומי. לא-מכבר ביקר החבר בבריסל, ופגש שם אחד משלוחי חב"ד. הלה הראה לו עלון ובו תצלומים של חנויות מרכזיות בעולם. כשחזר החבר לאתונה, פרסם את התמונות בעיתונו, לצד השאלה 'מדוע באתונה אין חנוכייה מרכזית?'. העיתון הגיע לידיו של חבר עירייה יווני, שהחליט להשיב על השאלה הרטורית של העיתון בפעולה מעשית – ויזם את הדלקת החנוכייה המרכזית השנה".


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)