חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 י' בסיון התשפ"ג, 30/5/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הפרופסור ממליץ: אמונה לריפוי
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1712 - כל המדורים ברצף
מוֹתר האדם ביכולת הבחירה
חדש על המדף
כאשר יתגלה גן העדן
חטא עץ הדעת
זמן לחשבון
האדם נדרש לתקן
שליח הנס
למה יש רוע?
הפרופסור ממליץ: אמונה לריפוי
מצווה להתחתן?

הכירו את הפרופ' חיים גמליאל (71), תושב ירושלים, מרצה באוניברסיטת בר-אילן, חוקר של מחלת הסרטן לסוגיה, מחבר הספר 'רפואת הרמב"ם במבחן המדע בן זמננו', וכותב למעלה ממאה מאמרים בספרות המדעית העולמית.

הפרופ' גמליאל נולד בתימן ועלה לארץ בהיותו בן שנה. הוריו התגוררו במעברה. כשנה לאחר העלייה חלה הפעוט במחלת הפוליו. שנים סבל מהמחלה, עבר ניתוחים רבים, ובקושי הגיע לבית הספר. רק לקראת עלייתו לכיתות הגבוהות החל להשתתף יותר בשיעורים, כשהוא מדדה על קביים. היו שהציעו שישתלב בבית ספר לילדים נכים, אבל הוריו התנגדו לכך נחרצות.

שיטות ייחודיות לאבחון

הילד גדל במשפחה ברוכת ילדים, בת עשר נפשות, אבל כל ילד קיבל את מלוא היחס והעידוד. "ההורים שלנו הם הסוד", הוא אומר, "כל אחד מהילדים התקדם בתחומים שונים ורואה הצלחה במעשה ידיו".

אחרי שסיים את שנות לימודיו בישיבת 'הדרום' ברחובות למד רפואה באוניברסיטה העברית, ולימים מונה לחוקר סרטן ב'הדסה' ירושלים, ושימש ראש היחידה למיקרוסקופיה אלקטרונית סורקת. "הייתי בודק תאים בהגדלה של פי מאתיים אלף, עם מכשיר נדיר מסוגו בעולם", הוא מספר. הוא המציא ושִכלל שיטות ייחודיות לאבחון מוקדם ביותר ונקודתי של תאים ממאירים.

תגליות בכתבי הרמב"ם

כיום הוא מתנייד בעזרת כיסא גלגלים חשמלי, ומשקיע את עיקר כוחותיו בהנחלת התודעה על רפואה מונעת תכליתית, שבסיסה במשנתו של הרמב"ם. "כללי הרפואה שהרמב"ם מציע מקבלים כיום חיזוק בכתבי מדע מפורסמים", הוא אומר. "למשל, הרמב"ם ממליץ שאדם לא יאכל עד כדי שובע מלא, ובכתבי העת של המדע מדברים כיום על חשיבותה של הנחיה זו".

בהרצאותיו הוא מדגיש את יכולת הריפוי המופלאה שהטביע הבורא בגוף האדם, ומציין שרוב המחלות באות מהנזקים שאנו עצמנו גורמים, על-ידי אורח חיים לא בריא. "טיפול רפואי עלול להיכשל אם אדם אינו מזין את עצמו נכון", הוא טוען. "מנגד רואים איך התזונה הנכונה יכולה לשפר מאוד את הטיפול ולהפוך אותו ליעיל יותר".

המלצה רפואית: להתפלל

סדר יומו עמוס. הוא מרצה, כותב, נואם. יש לו גם אתר, שבו הוא חולק מידע עם הקוראים. לקוראי 'שיחת השבוע' הוא מעניק שלושה טיפים חשובים: "ראשית, להקפיד על תזונה נכונה. קִראו חומר ותשקיעו בזה זמן; זה כדאי. שנית, לקיים פעילות גופנית; אפילו הליכה פשוטה בכל יום. שלישית, מניעה. ללכת להיבדק מזמן לזמן ולא לאפשר למצבים בעייתיים להתפתח".

הפרופ' גמליאל אומר כי כיום ברור למדע הכוח המרפא של האמונה: "אדם שיש לו אמונה מגדיל את סיכוייו להירפא. לפני כל טיפול אני מציע לפציינט: בוא נתפלל. האמונה מעניקה לאדם ביטחון ומחוללת במוחו תהליכים שמסייעים מאוד לתהליך הריפוי".


תאמינו, תהיו בריאים. הפרופ' גמליאל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)