חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 י"ד בסיון התשפ"ד, 20/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

טבילה בערב יום הכיפורים
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1709 - כל המדורים ברצף
לחזור אל מי שאנו באמת
יש חדש
הכוח לחשוף את הטוב שבגלות
תשובה
מה התרנגול אומר
רוצה לחיות
צום בעמידה
מעינוי לעונג
מנער בקיבוץ לראש ישיבה
טבילה בערב יום הכיפורים

שאלה: האם לטבילה במקווה בערב יום הכיפורים יש חשיבות יותר מבכל ערב שבת וחג?

תשובה: במדרש אמרו על בני ישראל שביום הכיפורים הם "נקיים כמלאכי השרת". והגאונים כתבו שנוהגים לטבול בערב יום הכיפורים. אבל זה מנהג חשוב בלבד ולא מצווה, ואין מברכים על טבילה זו.

טעם אחד לטבילה, כדי שיהיו נקיים וטהורים ביום הקדוש. מקפידים בטבילה זו (מה שאין מקפידים בטבילת גברים כל השנה) לנקות היטב את הגוף, שלא תישאר עליו שום חציצה.

מי שאין לו מקווה יכול לטבול בבריכה (הקבועה בקרקע, לא ניידת) המכילה לפחות כ-350 ליטר מי ברז. אם גם זה אין לו, ישפכו עליו תשעה קבין (כ-12.5 ליטר) מים, ואפשר לשפוך אותם משניים ושלושה דליים או קערות, אבל לא מארבעה, והשפיכה צריכה להיות ברצף.

טעם שני קובע שטבילה זו היא משום תשובה, כעין גר המתגייר. וכתבו שיש לטבול שלוש פעמים, כי הביטוי 'מקווה ישראל' נזכר בתנ"ך שלוש פעמים.

אפילו מי שטבל בערב ראש השנה ונשאר בטהרתו, צריך לחזור ולטבול בערב יום הכיפורים. גברים טובלים בכל גיל. נשים נשואות טובלות גם הן.

יש לטבול קודם תפילת מנחה, כדי להתוודות (במנחה) בטהרה, וכן נהג האריז"ל. ויש הטובלים אחרי הסעודה המפסקת, כדי שהטבילה תהיה סמוך לכניסת היום הקדוש.

מקורות: פרקי דר"א פמ"ו. מנהגי מהרי"ל עמ' שטז. טושו"ע ונו"כ, שו"ע אדה"ז ומטה אפרים סי' תרו. שיעורי תורה פ"ג סכ"ט, ושיעורי ציון עמ' קפב. וראה ספר חסידים סי' שצד. נטעי גבריאל יו"כ פי"ח. אוצר מנהגי חב"ד, תשרי, עמ' קעח.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)