חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מנער בקיבוץ לראש ישיבה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1709 - כל המדורים ברצף
לחזור אל מי שאנו באמת
יש חדש
הכוח לחשוף את הטוב שבגלות
תשובה
מה התרנגול אומר
רוצה לחיות
צום בעמידה
מעינוי לעונג
מנער בקיבוץ לראש ישיבה
טבילה בערב יום הכיפורים

שלט החוצות, שהוצב בחודש שעבר בצומת פורייה, בפנייה לעבר מושב הזורעים, הפתיע לא מעט נהגים. השלט, במיקום האסטרטגי, שמפרסם בדרך כלל תכניות בידור, הכריז בענק: "בישיבת אורות הזורעים מתחילים שנה עם 'יציאות השבת' (מסכת שבת, פרק ראשון)". מתחת לכותרת צורף פסוק בפונט מאיר עיניים: "כי הם חיינו ואורך ימינו", לצד תמונת תלמידי הישיבה השוקדים על תלמודם וצילום הדף הראשון של המסכת.

מאחורי השלט מסתתר סיפורה של הישיבה וסיפורו של העומד בראשה, הרב ניר ויינברג. הוא עצמו הופתע לראות את השלט: "עברתי בצומת לכיוון הישיבה ופתאום אני רואה את השלט, שמכריז על תחילת לימוד המסכת בישיבה. התרגשתי מאוד". התברר לו שאחד מרבני הישיבה התוועד עם תלמידיו, ובין הדברים התבטא בצער על דברי ההבל המתפרסמים על שלט החוצות הגדול בצומת, והעיר שהיה ראוי לפרסם עליו דברים חיוביים, כמו מסכת חדשה שמתחילים ללמוד בישיבה. התלמידים החליטו להרים את הכפפה, גייסו כסף ודאגו להצבת השלט שמקדש שם שמים.

קדושה בחולין

"במבט לאחור, זה לא הפתיע אותי", אומר הרב ויינברג. "אנחנו מדברים רבות עם הבחורים על הערך הגדול של גילוי הקודש בתוך עולם החולין. זה מתחיל בכתיבת ספר תורה על עור של בהמה, ומגיע עד הפיכת שלט חוצות פרוץ לשלט קדוש".

סיפורו של הרב ויינברג (54) עצמו מפעים. הוא נולד בחיפה, בבית רחוק מחיי תורה ומצוות. בנעוריו למד בקיבוץ שדה בוקר. לא היה שם שום סממן של דת ומסורת, אבל "שישה חברים שלי משדה בוקר מצאו את דרכם אל היהדות והם כיום שומרי תורה ומצוות", הוא אומר בשביעות רצון.

בזכות הסקרנות

המפנה בחייו התחולל לכאורה באקראי. "כחלק מהסקרנות שהייתה בי תמיד, הצעתי לחבריי לבקר בישיבה ולראות מה זה. יצרנו קשר עם ישיבת 'אור שמח' בירושלים וקפצנו לביקור. לא היה לנו שום עניין בדת; סתם סקרנות. אבל השיחות היו רציניות ואיכותיות, ואט-אט מצאנו את עצמנו נשבים בקסמיה של התורה".

התהליך היה ארוך וממושך. אחד הדברים המשמעותיים שדחפו אותו להעמיק בלימוד התורה הייתה ההיכרות עם רעייתו לעתיד. "אחד התנאים לנישואים, מצידה, היה שאלמד תורה", הוא מספר. "יש לרעייתי חלק מיוחד בכל מסע ההתקרבות שלי". כיום הוא ורעייתו הורים מאושרים לשמונה ילדים.

מתפעם מהעוצמה

"בתחילת התקרבותי עברתי ללמוד בישיבת הר עציון", הוא מספר. "בהמשך הייתי שותף להקמת ישיבת ירוחם. מאוחר יותר קיבלתי פנייה מתושבים במושב הזורעים, שהתעניינו בהקמת ישיבה ברמה גבוהה. השאר היסטוריה".

כבר שבע-עשרה שנים הוא עומד בראש הישיבה, שמתאפיינת בקו ייחודי. "אני מביט בתלמידיי, וחושב על כך שבגילם לא ידעתי כלל לקרוא כתב רש"י, וכיום אני מוסר לפניהם שיעורים", הוא אומר בהתרגשות. "הסיפוק הגדול ביותר שלי הוא לראות אותם גדלים לתלמידי חכמים. פעמים רבות אני עומד מהצד ומתפעם מחדש מהעוצמה האדירה הזאת".


"הופתעתי לראות את השלט". הרב ויינברג


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)