חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:06 זריחה: 6:40 כ' בשבט התשפ"ב, 22/1/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ראש השנה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1708 - כל המדורים ברצף
מן המיצר יבוא המרחב
יש חדש
אלקנה וחנה, שתי גישות
ראש השנה
סיבת הבהלה
פתגם המלך
פתקי עיזים ובהמות
הבקשה: מלוך על העולם
לראות קול שופר
סדר התקיעות

עבודת ערב ראש השנה

בערב ראש השנה צריכים לומר כל היום תהילים ולחזור בתשובה על הדברים הלא-טובים שעשו בשנה החולפת, כך שלקראת תפילת ערבית כבר יהיו נקיים מכל ההרגלים הלא-טובים של השנה שעברה.

(הרבי הרש״ב מליובאוויטש)

יוקר הזמן

הוזהרנו לייקר את הזמן בראש השנה ביותר. בטעם הדבר יש לומר: כשם שהראש כולל בתוכו את חיות כל האיברים, וממנו נמשכת החיות לכל איבר בפרט, כך ראש השנה כולל בתוכו בהעלם את החיות של כל ימי השנה, ואחר-כך החיות מתחלקת בגילוי לימים פרטיים.

(אגרות-קודש)

מטרה כפולה

״כשופר הרם קולך״ (ישעיה נח,א). כמו שלשופר יש מטרה כפולה – הוא מעורר את העם לתשובה וגם ממליץ טוב על עם ישראל – כך מנהיגי ישראל צריכים לאחוז בשני הקווים האלה יחדיו.

(עיטורי תורה)

להוציא מהשורש

'שופר' ראשי תיבות "שורש פורה ראש ולענה". אפילו יהודי שמושרש כולו בסטרא אחרא ושקוע במ״ט שערי טומאה יכול להתעלות על-ידי תקיעות שופר.

(היהודי הקדוש)

פתיחת הלב

״תקיעת שופר חוכמה ואינה מלאכה״ (ראש השנה כט). בתקיעת שופר לא מלאכת התקיעה היא העיקר, אלא החוכמה לפתוח את שערי הלבבות ולעורר את השומעים לתשובה.

(רבי בונם מפרשיסחה)

צריכים רחמים

בראש השנה צריכים לבקש רחמים על קבלת עול מלכות שמים, שתתבטא בגילוי בלב. הלוא עצם הנשמה רוצה, אלא שהארת הנשמה מסרבת לקבל. לכן צריכים לבקש רחמים שזה יתגלה בכל הכוחות.

(ספר השיחות תש״ז)

מה דחוף

אחד מחסידיו של ה'שפת אמת' בא אליו בימים שבין כסה לעשור, לשאול עצה בענייני מסחר, ואמר: "העניין דחוף וחשוב". אמר לו ה'שפת אמת': בימים האלה אין שום דבר דחוף וחשוב חוץ מתשובה.

ביטוי מעשי להכתרה

התוכן העיקרי של ראש השנה הוא הכתרת הקב״ה על הבריאה, ובמיוחד על האדם עצמו. הכתרה זו מחדשת את הקשר האישי של כל יהודי עם הקב״ה, קשר פנימי וישיר של כל יחיד כיחיד, ולא כחלק מן הכלל בלבד. על כן מובן שלהכתרה זו חייב להיות ביטוי בחיי היום-יום. יש להתרכז בחשבון הנפש האישי, לאו דווקא בעניינים כלליים וחובקי עולם.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)