חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:06 זריחה: 6:40 כ' בשבט התשפ"ב, 22/1/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אלקנה וחנה, שתי גישות
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1708 - כל המדורים ברצף
מן המיצר יבוא המרחב
יש חדש
אלקנה וחנה, שתי גישות
ראש השנה
סיבת הבהלה
פתגם המלך
פתקי עיזים ובהמות
הבקשה: מלוך על העולם
לראות קול שופר
סדר התקיעות

הפטרת היום הראשון של ראש השנה מספרת את סיפור לידתו של שמואל הנביא. אימו, חנה, הייתה עקרה: "וּלְחַנָּה אֵין יְלָדִים". כאשר חנה ומשפחתה עלו לרגל, היא בכתה ולא אכלה. אלקנה בעלה ביקש לפייסה באומרו: "הֲלוֹא אָנֹכִי טוֹב לָךְ מֵעֲשָׂרָה בָּנִים".

אך חנה מיאנה להתנחם. היא לא השיבה לבעלה על דבריו אלא הלכה למשכן שילה והוסיפה לבכות ולהתפלל: "וְהִיא מָרַת נָפֶשׁ, וַתִּתְפַּלֵּל עַל ה' וּבָכֹה תִבְכֶּה... רַק שְׂפָתֶיהָ נָּעוֹת, וְקוֹלָהּ לֹא יִשָּׁמֵעַ". מי שהתבונן בה מן הצד, ואפילו הכוהן הגדול עצמו, היה יכול לחשוב שהיא שיכורה.

חנה אינה מוותרת

אלקנה וחנה מייצגים שתי גישות. אלקנה טוען: "אנוכי טוב לך מעשרה בנים". הוא שרוי בפסגה רוחנית מרוממת. עולה לרגל, מביא קרבנות, והקב"ה אומר: "כדרך שבא לֵיראות כך בא לִרְאות". הוא רואה גילוי אלוקות במוחש. התעלות רוחנית זו שווה בעיניו יותר מעשרה בנים.

לעומתו, חנה אינה מסכימה לגישה הזאת, אלא מבקשת "וְנָתַתָּה לַאֲמָתְךָ זֶרַע אֲנָשִׁים". לצורך זה היא אף מוכנה להימנע מעלייה לרגל עד שייגמל הילד. היא מוותרת על ההתעלות הרוחנית שלה בעבור בנה. בסופו של דבר עמדתה מתקבלת על לב בעלה, והיא מתברכת ויולדת שבעה ילדים.

התעלות רוחנית

התורה היא נצחית, וסיפורה של חנה משקף שתי גישות הקיימות גם בימינו. גישה אחת גורסת "אנוכי טוב לך מעשרה בנים". האדם ממוקד בלימודו ובהתעלותו הרוחנית, ופחות חשוב לו הנעשֶה אצל ה"עשרה בנים". ואם ב'אנוכי' הוא כולל גם את בני משפחתו, הרי הוא דואג למצבם הרוחני של בני משפחתו, אבל אין הוא מוטרד כל-כך ממצבם הרוחני של 'בנים' המצויים ברחוב.

חנה מייצגת את הגישה ההפוכה. היא מוותרת על ההתעלות הרוחנית האישית שלה ועל העלייה למשכן, וכל מחשבותיה נתונות לילדים. אין היא יכולה להיות רגועה עד שהיא מבטיחה את לידתם של הילדים ואת חינוכם הראוי.

חנה אינה משיבה

חנה מתמודדת עם אי-הבנה ותמיהה מצד הסביבה. באים וטוענים כלפיה: למה תבכי? מדוע אין את אוכלת מבשר הקרבנות? וכי אינך יכולה להסתפק ב'אנוכי', בהתעלות הרוחנית שלך עצמך? אך חנה אינה משיבה כלל על הטענות האלה, אלא הולכת למשכן, בוכה ומתפללת ואינה מוותרת, עד שהיא משיגה את מבוקשה.

כאשר יהודי מאמץ את דרכה של חנה, ודואג גם ליהודים שסביבו ואינו מעדיף את ההתעלות הרוחנית שלו מהצלת נשמות המשוועות למצוא את הקשר והחיבור עם הקב"ה – כי אז הוא משיג את שני היעדים. הוא זוכה להתעלות רוחנית גבוהה עוד יותר ממי שמסתגר בארבע אמותיו, וזוכה להביא לקב"ה עוד ועוד יהודים, ולהכין אותם לקראת הגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח צדקנו.

(תורת מנחם, כרך סב, עמ' 50)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)