חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:37 י"ח באייר התשפ"ד, 26/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המקום שבו התחולל נס חנוכה
חיים יהודיים

 

הרב לוין ומוצגי התערוכה: מדוע מייחלים לבניין המקדש

הדלקתם נרות, שרתם 'הנרות הללו', שיחקתם בסביבונים, ואפילו נתתם דמי חנוכה. הילדים בחופשה ואתם מחפשים נואשות תעסוקה נעימה ומועילה בעבורם. הנה המלצה לבילוי שימלא בוקר שלם - ביקור בתערוכת 'המקדש וכליו' בבני-ברק. בואו לשם עם ילדיכם וגם אתם תלמדו דבר או שניים שלא ידעתם על המקום שבו התרחש נס חנוכה.

התערוכה ממוקמת בבית-הכנסת 'עולי הגרדום', בשכונת הגיבורים שבצפון העיר. יש בה, בין השאר, דגם גדול ומרהיב של בית-המקדש השני, תבנית המשכן וכליו, מנורת הזהב, הכיור, בגדי הכוהנים, החושן, סממני הקטורת, תבליט הממחיש את מסע בני-ישראל ממצרים לארץ-ישראל ועוד. צוות מנוסה של מדריכים או מדריכות יוביל אתכם בבטחה בין משעולי המשניות, המדרשים ופוסקי ההלכה המתארים את צורת הבית, תפקידי אגפיו השונים ואופן העבודה בו.

להאהיב שם שמים

בונוסים נוספים - תיבת נח חביבה, מראה העולם בעידן הגאולה, דגמים יוצאי-דופן של 'ים של שלמה' (אגן המים הענק שעשה שלמה המלך להיטהרות הכוהנים) ושל כיסא המלוכה המופלא שבנה החכם מכל אדם, ועוד. פה-ושם נעשה שימוש בטכניקה של תנועה, התורמת עוד להחייאת המוצגים. אל תניחו לאכסניה המיושנת-משהו להסיט את תשומת-ליבכם מהמוצגים המאלפים.

מאחורי התערוכה עומד צוות אברכים שעניין המקדש וכליו קרוב לליבם. בראשם עומד הרב אריה לוין, רב בתי-כנסת בצפון תל-אביב. הרב לוין (35), הנושא את שם אבי-סבו הידוע, מי שכונה בזמנו 'רב האסירים', אומר כי הוא משתדל לצעוד בדרכי סבו ולהאהיב שם שמים על הבריות.

שורשים לנכדים

"המקום הזה מחבר אנשים מכל החוגים והסוגים", הוא אומר. "היו פה אברכי 'כולל' חשוב בבני-ברק, שישבו שבועיים סביב דגם בית-המקדש ולמדו בעזרתו את מסכת יומא; והיו כאן יהודים שכמעט אינם יודעים דבר על התורה ומצוותיה, ובסוף ביקורם אמרו כי כעת הם מבינים טוב יותר מדוע יהודים בכל הדורות ייחלו כל-כך לבניין בית-המקדש".

לפני זמן-מה, מספר ר' חנוך, אחד ממארגני התערוכה, ביקרה כאן אישה שהגדירה עצמה מסורתית. כעבור כמה ימים שבה לתערוכה עם שני ילדים צעירים. לאחר כמה שעות שבילתה איתם בתערוכה סיפרה כי אלה נכדיה. "הבת התחתנה עם בן קיבוץ, והנכדים שלי כבר לא יודעים שום-דבר ביהדות. כל ניסיונותיי עד כה להקנות להם מעט יהדות על-ידי דיבורים - נכשלו. הבאתי אותם לכאן ולשמחתי הרבה הם הוקסמו. פתאום הם קלטו שהם שייכים לעם בעל מורשת עתיקה", אמרה הסבתא בהתרגשות.

הנחיות לאמנים

המוצגים בתערוכה נבנו בשיתוף פעולה הדוק ומרתק בין קבוצת תלמידי-חכמים ירושלמים ואמנים, מספר הרב לוין. שנים היו המוצגים פזורים באתרים שונים, בעיקר בירושלים. לפני כשנה יזמו הרב לוין ושותפיו את קיבוצם של המוצגים והבאתם לאזור המרכז. "אנו שואפים להפוך את המקום לאבן שואבת ולמרכז למידה על בית-המקדש", הוא אומר.

התערוכה ממוקמת ברח' דב גרונר 48 בני-ברק. ביקורים יש לתאם בטל' 052-3457471 או 052-4775484.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)