חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:06 זריחה: 6:40 כ' בשבט התשפ"ב, 22/1/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תשובה בצעדי ריקוד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1705 - כל המדורים ברצף
לא לשתוק מול התלישות
יש חדש
מקור הביטחון בניצחון
שופטים
זמן החריש
תבע מעצמך
משחק התשובה
זכאים לגאולה
תשובה בצעדי ריקוד
כשחסרות מזוזות

ימי אלול מחזירים את משה גבאי לימי ההתחזקות הראשונים שלו בדרך התשובה. זה היה לפני כעשור. הצעיר שהגיע לשלבי גמר בתכנית בידור פופולרית, ונחשף למיליונים, החל להתקרב לעולם התורה והמצוות. ביום היה מופיע באירועי ריקוד ובלילה הולך לערבי סליחות.

"הו, אלה היו ימים מתוקים", נזכר גבאי (32), המתגורר כיום בצפת ומשמש מוהל וסופר סת"ם. "את הרושם הנפלא הזה של ההתחדשות אני לוקח איתי בכל שנה. אני מבקש מבורא העולם שיביט אל מעשיי הטובים. וכך גם כלפי אחרים, אני משתדל לדון כל אדם לכף זכות".

חיים לא-אמיתיים

משה נולד בקריית שמונה למשפחה מסורתית ("כיפור, פסח, קידוש"), ועבר מסלול שגרתי של ילד ישראלי. בצבא שירת כרקדן ובסיום השירות התמקצע בתחום ושמו התפרסם. גם בתכנית הריקוד ההצלחה האירה לו פנים. המחמאות היו נהדרות. היה לו קהל מעריצים. ודווקא אז התחולל המפנה הדרמטי בחייו.

"אתה מרגיש פתאום שהחיים האלה אינם אמיתיים", הוא מתאר. "הבנתי שבלי היהדות אין אפשרות לנהל חיי משפחה תקינים. כך גם בתחומים אחרים. לא לימדו אותי אף פעם מעבר לדברים החיצוניים של מצה וכיפור, וכשהבנתי שיש הרבה מעבר לזה, התרחש המהפך".

גילויים בספרים העתיקים

משה סבור שהניצנים היו עוד קודם לכן: "גם כשהופעתי בתכניות הריקוד תמיד התפללתי לקב"ה שיעזור לי. אבל כשהדלתות נפתחו הרגשתי שבתוכי אני רוצה משהו אחר. התורה והמצוות משכו את ליבי יותר מחיי הזוהר. בסיוע שני ידידים מקריית שמונה נפתח לי צוהר למה שנשמתי חיפשה".

הוא נכנס ללמוד בישיבה בבני-ברק. "אתה פותח את הספרים העתיקים ומוצא את עצמך בכל דבר. יש נטייה לחשוב שצריך כל הזמן להמציא ולחדש, אבל הנה, הכול כבר קיים בתורה. תורת החסידות ריתקה אותי במיוחד, שכן גדולי החסידות קירבו את הדברים אלינו בדרך מוחשית יותר".

ריקוד כטיפול

את הריקוד על הבמות הנוצצות הוא עזב, אבל "כשאני לומד, מלמד ומספר – אני תמיד רוקד", מחייך משה, "ולפעמים אני משתמש בכישורים האלה כדי לסייע לאחרים. התנועות מספרות מה קורה בתוך-תוכו של האדם. לפעמים אני ממליץ לעשות תנועות מסוימות, ככלי לריכוך וסיוע".

כסופר סת"ם הוא נתקל במזוזות רבות שנפגמות ונפסלות: "חבר הביא לי מזוזות לבדיקה, ואחת מהן הייתה רטובה ופסולה. התברר שהיא הייתה קבועה בפתח המוביל לחצר, ופעם אחת שטפו את הדלת בצינור והמים חדרו למזוזה".

בחודש התשובה הוא מבקש לתת יותר שימת לב לבעלי תשובה. "הדרך שעברו גורמת להם לראות דברים בצורה שדתיים מבית אינם רואים, ולא אחת הם מעלים נקודות שצריכות לעורר אותנו". ולבעלי התשובה הוא קורא: "אמצו לכם רב או משפיע, שיקשיב לכם ויתווה לכם את הדרך, לפי הצרכים שלכם. אל תנסו לפתור הכול בכוחות עצמכם".


"כשאני לומד או מלמד – אני רוקד". גבאי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)