חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:02 זריחה: 6:42 ט"ז בשבט התשפ"ב, 18/1/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לא לשתוק מול התלישות
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1705 - כל המדורים ברצף
לא לשתוק מול התלישות
יש חדש
מקור הביטחון בניצחון
שופטים
זמן החריש
תבע מעצמך
משחק התשובה
זכאים לגאולה
תשובה בצעדי ריקוד
כשחסרות מזוזות

כואב לראות את הרוב הגדול של ההורים, שהמסורת חשובה להם – השותקים מול המגמה המנסה לגזול מילדיהם את מעט היהדות שעוד נותר

יותר משני מיליון תלמידים פתחו השבוע את שנת הלימודים החדשה, כאשר ברקע מתנהלת מתקפת הסתה בוטה נגד עולם הערכים היהודי. יש מגמה מכוּונת להרתיע את המנהלים, המורים והגננות מקיום פעילויות להנחלת מורשת ישראל, וכך למנוע ממיליוני ילדים אפשרות לקבל אפילו קמצוץ של ידע על ערכי יהדות ומסורת.

אין לזלזל כלל בכל אותם גורמים המחוללים מהומות לנוכח כל פעילות יהודית הנערכת בגני הילדים ובבתי הספר. הרוב הדומם אינו נוטה להיכנס למלחמות, וכך ניתן יתרון בידי הצעקנים. גם המנהל, המורה או הגננת אינם מעוניינים להיכנס לעין הסערה, והם מעדיפים שקט תעשייתי. הדבר הפשוט ביותר מבחינתם הוא לוותר על הפעילות.

ניתוק כואב

אילו הדברים לא היו עצובים כל-כך היה אפשר לעשות תכניות סאטירה משובחות מפוביית ה'הדתה', אלא שהבדיחה הזאת היא על חשבונם של מיליוני ילדים וילדות, שיגדלו בלי שיהיה להם שום מושג על מורשתם. הם עלולים לגדול בלי לדעת מה זה שופר ומה הן סליחות, איך נראים ארבעת המינים ואיזו שמחה מתחוללת בהקפות שמחת תורה.

לטעון שילדי ישראל מקבלים עודף שיעורי דת – זו אפילו לא בדיחה. כל משאל אקראי שנערך בקרב בני הדור הצעיר על מושגי יסוד בסיסיים בעולמה של היהדות מעלה בוּרוּת מבישה. בוגרי מערכת החינוך של המדינה היהודית אינם מכירים את סיפורי התנ"ך, אינם יודעים מהי משנה ומהי גמרא, אין להם מושג מי היו הרמב"ם ורבי יוסף קארו, ומעולם לא פתחו מדרש ולא נחשפו לאוצרות חז"ל.

לפני כמה עשרות שנים התחוללה התעוררות מסוימת בנושא. הציבור הבין שאי-אפשר להשלים עם התלישות ממסורת ישראל וממקורות החוכמה של העם היהודי, ובעקבות זאת החלו להתפתח יוזמות – טובות יותר וטובות פחות – להנחלת המורשת היהודית לדור הצעיר. אבל עכשיו יש כאן מגמה להפוך את כל העיסוק ביהדות למיותר.

מובילי הקו האגרסיבי של קמפיין ה'הדתה' בזים במוצהר לעצם החשיבות של הכרת המורשת. מבחינתם, לא חשוב כלל שהילדים יידעו מאין באו ומהו אוצר הידע שהעם היהודי נושא עמו לאורך הדורות.

כואב הלב על יהודים שהתנתקו כל-כך משורשיהם, עד שאין הם מבינים כלל את חשיבות החיבור לשורשים. אבל כואב לא פחות לראות את הרוב הגדול של ציבור ההורים, שהמסורת חשובה להם ושערכי היהדות יקרים לליבם – ושהם שותקים מול המערכה המשומנת הזאת שנועדה לגזול מילדיהם את מעט היהדות שעוד נותר במערכת החינוך.

הורים, התעוררו!

מול מתקפת ה'הדתה' נדרשת יוזמה תקיפה ונחושה של הורים המבינים את חיוניותה של היהדות לילדיהם ולהמשך הרציפות היהודית. סקרים מוכיחים שוב ושוב כי גם הורים לילדים בבתי ספר ממלכתיים רוצים בהרחבת לימודי היהדות והערכים היהודיים.

אז אל תסתפקו בהבעת דעתכם בסקר מזדמן, אלא אִמרו זאת בקול גדול למנהלים ולמורים שבידיהם אתם מפקידים את ילדיכם. חזקו אותם שלא להתרשם מצעקני ה'הדתה', ולהעניק לילדים את חמצן היהדות הנחוץ להם כל-כך.


הילדים צמאים ליהדות. סדנת שופרות של בית חב"ד באשקלון


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)