חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ססמאות שקר, אמת אחת
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1703 - כל המדורים ברצף
ססמאות שקר, אמת אחת
חדש על המדף
האותיות הפורחות והחיות שנעלמה
קריאת שמע
להערים על היצר
הברכות נותנות חיים
י"ד שנות תהילים
והיה עקב
העיתונאי שמפיל את המחיצות
עמידה וישיבה בתפילה

טוב שהאמת נאמרת, כי עכשיו אנחנו יודעים את אשר לפנינו. כל הטיעונים המשפטיים אינם אלא כלי שנועד להכות בחרדים ולמרר את חייהם

נפתח במילה טובה על יאיר לפיד. זו כבר פעם שנייה שבעיצומו של פולמוס מר וסוער, הקורע את העם, כאשר לחלל האוויר נזרקות ססמאות מפוארות ומושמעים נימוקים מלומדים, פתאום הוא קם ואומר את האמת הפשוטה.

כך היה אחרי גירוש עשרת-אלפים היהודים מחבל עזה. בעוד הכול מתווכחים על ההיגיון שבמעשה הגירוש, על מידת תועלתו, על הסיכונים הנובעים ממנו וכו', כתב לפיד מאמר ארוך שבו הניח את האמת הכואבת על השולחן.

"ללמדם שיעור"

"זה מעולם לא היה קשור לפלסטינים, לדמוגרפיה, לשאיפה להסדר שלום, לתשישותו היחסית של צה"ל או לכל אחד מן ההסברים שניתנו לנו (ונסתרו שוב ושוב)", כתב לפיד. "המניע היה אחר לגמרי. הוא נעוץ בהפרת האיזון העדין שהיה בין חברת המתנחלים לבין החברה הישראלית".

בהמשך הוא מנסה להסביר במילים יפות את ה'זעם' שהצטבר במה שהוא מגדיר 'החברה הישראלית' על המתנחלים השועטים לעמדות ההנהגה, מטפסים בסולם הפיקוד בצה"ל, חודרים לתקשורת, 'מסתננים' לעמדות הביניים במשרדי הממשלה וכדומה. מטרת ההתנתקות, לדבריו, הייתה "ללמדם שיעור בצניעות ואולי גם בדמוקרטיה".

למרבה הצער, הוא צודק. התמיכה הגורפת של גורמים רבי כוח והשפעה בציבוריות הישראלית במהלכי ההתנתקות (בניגוד לכל האזהרות, שאחר-כך התממשו אחת לאחת) – נבעה מהרצון להכות במתנחלים ו'ללמדם שיעור'. את המחיר שילמו עשרת-אלפים אנשים נשים וילדים, שחייהם נחרבו.

גם השבוע, בעיצומה של סערת האירוע החרדי בעפולה, כאשר בחלל האוויר נישאות ססמאות יפות ומלומדות, בא לפיד וכותב את האמת הפשוטה. טוב, הוא עוטף אותה בטיעונים מתוחכמים, אבל מאחורי כל המילים היפות עולה מסר חד וברור – זה לא שהחרדים אינם זכאים לאירוע נפרד, על-פי אמונתם ואורח חייהם. בהחלט מגיע להם אירוע אחד מתוך 360 מופעים שניתנו לכלל הציבור.

אלא שפה נזדמנה האפשרות להכות בחרדים ולגמול להם על חוק המרכולים ושאר המאבקים בנושאי דת ומדינה. במילים אחרות, גם הוא מודה שאין פה שום צדק ושום נימוק ענייני שמצדיק מניעת אירוע מוזיקלי מהקהל החרדי. הכול כיפופי ידיים וזירת קרב של 'הם' ו'אנחנו' – ושהנשים החרדיות וילדיהן בעפולה ישלמו את המחיר.

משפטנים מגויסים

טוב שהאמת נאמרת, כי לפחות עכשיו אנחנו יודעים את אשר לפנינו. כל הטיעונים המשפטיים אינם אלא כלי שנועד להכות בחרדים ולמרר את חייהם. לא במקרה התגייסו 37 מרצים למשפטים ושיגרו מכתב ליועץ המשפטי לבל יתיר לקיים אירועים נפרדים. הם, שרוממות חירות הפרט וזכויות המיעוט בגרונם, מפעילים עכשיו מכבש לחצים לשלילת זכויות אלה מיהודים חרדים.

כי כל העניין הוא להכות בחרדים, 'ללמד שיעור' את המתנחלים, ולרדוף את נבחרי הציבור המחזיקים בעמדות מסורתיות ושמרניות, ואת מתנגדי הנסיגות והוויתורים. בשם המלחמה הזאת תגויס מערכת המשפט, ה'קרן' תזרים כספים, שדולות נשים ינופפו בססמאות מרשימות, והתקשורת תירתם בצהלות קרב. זאת האמת: זאת פשוט מלחמה.


האירוע בעפולה. הכול כיפופי ידיים וקריאות קרב (צילום: באדיבות משה וייסברג)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)