חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אין עוד מלבדו
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1702 - כל המדורים ברצף
פקפוק קטן בכנות המוסריות
יש חדש
להפוך את התפילה לצורך
אין עוד מלבדו
אכפתיות לזולת
תפילה על עת הגאולה
הלוויה ו'לחיים'
כמו שריפת עצים
הארכיאולוגיה פוגשת את המקורות
שמע שקודם התפילה

ידיעה אחת ואין עוד

״וידעת היום וַהֲשֵׁבֹתָ אל לבבך כי ה׳ הוא האלוקים בשמים ממעל ועל הארץ מתחת אין עוד״ (דברים ד,לט). אין צורך לדעת יותר מזה, ש״ה׳ הוא האלוקים בשמים ממעל ועל הארץ מתחת״. הידיעה הזאת היא יסוד ושורש כל הידיעות, ו"אין עוד".

(רבי אהרון מקרלין)

אין עוד כישראל

הלוא השמים והארץ כוללים הכול, ומהו ״אין עוד״? אלא ״אין עוד״ אמור על ישראל. אין עוד עם שזכה לקבלת התורה, שיכול לדעת, להבין, להשיג ולהאמין כי ה׳ הוא האלוקים בשמים ממעל ועל הארץ מתחת. אצל שאר האומות הידיעה באחדות האלוקית הצרופה פגומה וחלקית בלבד.

(רבי מנחם-מענדל מקוצק)

מהידיעה אל הלב

"וְיָדַעְתָּ הַיּוֹם וַהֲשֵׁבֹתָ". בידיעה בלבד לא דיי. הידיעה צריכה לחדור ללב פנימה. שהרצון והמידות יותאמו לידיעה. זוהי עבודת האדם. המרחק בין אי-הידיעה ל'וידעת', הוא כמו המרחק מ'וְיָדַעְתָּ' ל'וַהֲשֵׁבֹתָ'.

(רבי ישראל מסלנט)

בעקבות אירועי היום

המתבונן בחיי היום-יום ורואה את השגחת ה׳ עליו וכמה ניסים נסתרים נעשים עם כל אחד ואחד, ישיב אל ליבו כי ה׳ הוא האלוקים. זהו "וידעת היום״ – בעקבות אירועי היום תבוא לידי הכרה כי ה׳ הוא האלוקים ואין עוד.

(רבי יהושוע טרונק)

מאמונה לידיעה

״אתה הראת לדעת כי ה׳ הוא האלוקים אין עוד מלבדו״ (דברים ד,לה). מצד נשמתו כל יהודי 'רואה' ומאמין ש'אין עוד מלבדו', אבל אין הוא רשאי להסתפק בכך, אלא חובתו להבין את הדברים בשכלו, 'לדעת'. שכן רק ידיעה שכלית מביאה לידי התאחדות פנימית עם הדבר, ואילו באמונה לבדה הדברים נשארים בבחינת 'מקיף'.

(לקוטי שיחות)

הטבע הוא אלוקות

"כשנתן הקב״ה את התורה פתח להם שבעה רקיעים, וכשם שקרע את העליונים כך קרע את התחתונים, וראו כולם שהוא יחידי" (רש״י). גם שם אלוקים, בגימטרייה 'הטבע', הוא בעצם שם הוי׳ה שלמעלה מהטבע, היה הווה ויהיה כאחד. גם הטבע הוא אלוקות, אלא שהוא מוסתר ונעלם.

(ספר המאמרים)

אין עוד מציאות

אין שום מציאות חוץ מהבורא, שכן העולם בטל לגמרי לאור האלוקי השופע בו. וכמבואר בתניא (שער הייחוד והאמונה פרק ג): ״אילו ניתנה רשות לעין לראות ולהשיג את החיות והרוחניות שבכל נברא... לא היה גשמיות הנברא וממשו נראה כלל לעינינו, כי הוא בטל במציאות ממש לגבי החיות והרוחניות שבו, מאחר שמבלעדי הרוחניות היה אין ואפס ממש״.

(דרך מצוותיך)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)