חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסר בן אלפיים: עוד נשוב
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1701 - כל המדורים ברצף
כאב ואבל, תקווה ואמונה
יש חדש
הטוב הנסתר שבתוך החורבן
אלה הדברים
שמחה גלויה
חזון למועד
משחק באש
"ראו חיבתכם לפני המקום"
מסר בן אלפיים: עוד נשוב
תשעה באב בשבת

הד"ר חגי בן-ארצי, מרצה להיסטוריה ותנ"ך באוניברסיטת בר-אילן וחוקר המקדש, נוהג לקחת את תלמידיו לכותל הדרומי, לקשת רובינסון. שם הוא מוביל אותם למשפט חרות על אבן, שנחשף אחרי מלחמת ששת הימים. לדעת החוקרים, את החריתה עשה יהודי בתקופת חורבן בית המקדש.

"וראיתם ושש ליבכם ועצמותם כדשא", נחרת על האבן. "האיש טעה בציטוט, וכתב 'עצמותם' במקום 'עצמותיכם' (שלא כנוסח הפסוק בישעיהו)", מסביר בן-ארצי, "אבל עצם הדבר מרגש אותי בכל פעם מחדש. אני אומר לתלמידיי: ראו, לפני אלפיים שנה עמדו כאן אבותינו וראו את בית המקדש נשרף. ובכל-זאת היהודי הזה מנציח מסר לדורות הבאים: עוד נשוב, נבנה את ירושלים ובעזרת ה' ייבנה המקדש".

הגבורה היהודית

שנים רבות הד"ר בן-ארצי (69), תושב בית-אל, חוקר סוגיות הקשורות לבית המקדש ומפרסם ספרים העוסקים בנושא זה. בהיותו נער הוכתר לחתן התנ"ך הארצי, אך הפעם הראשונה שנפשו נקשרה לעומק עם בית המקדש הייתה לפני כחמישים שנה. "המורה נתן לנו לקרוא את ספרו של יוסף בן-מתתיהו, על מלחמת היהודים ברומאים, וככל שהתקדמתי בקריאה הבנתי את עומק הקשר של העם היהודי לארצו ולמקדשו", הוא מספר.

"קראתי על המוטיווציה של היהודים להילחם למען המקדש, עד שהיו מוכנים להקריב הכול. נכון, את בית המקדש איבדנו, אבל הצלחנו לשמר את תורתנו ואת עצם קיום העם היהודי. ועובדה שאנחנו נמצאים כאן אחרי אלפיים שנה. עלינו לספר גם על גבורת רוחם של קדמונינו, ולא רק להתאבל על החורבן".

בלוף ההכחשה

השיחה עם בן-ארצי מרתקת. הוא בקי בתולדות המקדש לפרטי פרטים, ומעודכן בכל תגלית וממצא חדש בעיר דוד ובאתרי העתיקות הסובבים את המקדש. כשהוא שומע מעת לעת את הקשקשת הפלסטינית המנסה להכחיש את קיום בית המקדש בהר הבית הוא מגחך ואומר: "זה בלוף שהם עצמם אינם מאמינים בו".

לדבריו, "גם במסורת המוסלמית כיפת הסלע נקראת 'בית אל-מקדסה'. עד מלחמת ששת הימים היה בהר הבית שלט ובו כתובת בערבית שתרגומה – 'המקום של בית המקדש'. ברור שברשעותם ובטיפשותם הם מכחישים כל מה שכתוב גם בספריהם. אך זו עובדה שאינה נתונה כלל לוויכוח".

קודשי ישראל מחוללים

כשבן-ארצי מזכיר את הר הבית נפלטת אנחה כאובה מפיו: "ישראל איבדה את השליטה על הר הבית, כשנמסרו המפתחות למוסלמים. קודשי ישראל מחוללים שם. הערבים פוגעים בשרידים ארכיאולוגיים ועושים ככל העולה על רוחם". לדבריו, בשנים האחרונות חל שינוי מסוים לטובה, אך המציאות עדיין עגומה למדיי.

הד"ר בן-ארצי סבור כי הדרך הטובה ביותר ללמוד על בית המקדש היא דרך התנ"ך: "זו הדרך להראות כמה בית המקדש היה חשוב לאבותינו. כמה מתו על קדושתו וכמה היו מוכנים למסור את הנפש בעבורו. חשוב גם ללמוד את ההלכות הקשורות לבית המקדש, ובעיקר לאהוב איש את רעהו אהבת חינם".


בן-ארצי. אמונה חרותה באבן ובלב (צילום: דוד שטיין)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)