חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסעות בני ישראל
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1700 - כל המדורים ברצף
תרגיל עצמי באהבת חינם
יש חדש
המסר הכפול של המסעות
מסעות בני ישראל
תשובה ותמיהה
המתיק את הגזירות
הנפח לא חתם
מי יבנה את המקדש?
בית המקדש בתלת-מימד
שיפוץ בתשעת הימים

לנצל לטוב

הבעל שם טוב אומר כי כל יהודי עובר ארבעים ושניים מסעות במשך ימי חייו, מ״אשר יצאו מארץ מצרים״, רמז ללידה, ועד ״ארץ ישראל״, ארץ החיים העליונה. המסעות שכבר עברו, יודע אדם בנפשו איזה מהם נוצל לטוב ואיזה לא; אך באשר למסעות שעדיין יש לעבור, הלוא ביד האדם לנצל את כולם לטוב.

(הרבי מליובאוויטש)

כפרת עוונות

״אלה מסעי בני ישראל אשר יצאו מארץ מצרים״ (במדבר לג,א). המסעות הם רמז לגלויות, ויש בהם כוח לכפר. גם מי שמכתת רגליו ללמוד תורה וגולה למקום תורה, נדידה זו היא מעין ״מסעי בני ישראל״. לכן היו הראשונים נודדים מביתם למקום תורה. וסימנך: "צא ולמד".

(השל״ה)

מסע לגאולה

יש לדקדק בזה: הרי יצאו ממצרים במסע אחד, המסע מרעמסס לסוכות, ולמה נאמר 'מסעי'? אלא שכל עוד לא הגענו ל'ירדן יריחו', לגאולה העתידה, עדיין אנחנו ב'מצרים', מלשון מיצר וגבול. כל המסעות עד ביאת המשיח הם בגדר 'יציאת מצרים'.

(לקוטי תורה)

המסעות שאליהו כותב

משה רבנו כתב את כל המסעות של בני ישראל, והדברים היו לתורה שלמה. עכשיו אליהו כותב את כל המסעות, הנדודים והתלאות של ישראל. כשיבוא משיח יהיה זה הספר שהכול ילמדו בו.

(רבי דוד מללוב)

האפשרות לתקן

העולם הזה נקרא עולם התיקון, והאדם צריך בכל יום לתקן את מה שעשה אתמול. המלאכים נקראים 'עומדים', כי הם תמיד במדרגה אחת, ואין להם הסגולה והצורך לתקן את העבר. אבל בני ישראל הולכים ממדרגה למדרגה, בבחינת "אלה מסעי בני ישראל״.

(שפתי צדיקים)

נסעו וחזרו שלמים

״ויכתוב משה את מוצאיהם למסעיהם על-פי ה׳״ (במדבר לג,ב). טבע הדברים, שאדם היוצא למסע בעולם אינו חוזר ממנו כפי שהיה עם צאתו, ובעיקר כך הוא בכל הקשור ליראת שמים. החידוש בבני ישראל היה, ש״מוצאיהם למסעיהם״ ו״מסעיהם למוצאיהם״ – יציאתם וחזרתם היו על-פי ה׳, ובמשך הזמן לא נשתנו כלל.

(רבי אשר מרימנוב)

המטרה – רפואה

"משל למלך שהיה בנו חולה והוליכו למקום רחוק לרפואתו" (רש״י). המסעות רומזים לירידת הנשמה מהעולם העליון לעולם הזה. רש״י רומז שירידה זו צורך עלייה היא – מטרת הבאתו של 'בן המלך' ל'מקום רחוק' אינה אלא לשם 'רפואתו'.

(לקוטי שיחות)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)