חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:35 י"ג בסיון התשפ"ד, 19/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ניצחון האמונה של השורדים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1699 - כל המדורים ברצף
מסרים מבלבלים לנוער
יש חדש
הגעגועים מנחמים
מטות ונדרים
קופסת הכעס
בלי לחקות
נקמת חיים
גאולה פרטית וכללית
ניצחון האמונה של השורדים
אבֵלות בשבת

בשער הכניסה למחנה אושוויץ, סמוך למקום שבו עמדו תאי הגזים, מוצבת עכשיו תערוכה לא-שגרתית – 'דרך עדשת האמונה' שמה, המציגה את ניצחון האמונה היהודית, שבעים וחמש שנים אחרי שחרור המחנה.

בתערוכה מוצגים סיפוריהם של ניצולי שואה, שגם בתוך הגיהינום שעברו הוסיפו להאמין בבורא עולם. גם בסבל הגדול שחוו הוסיפו להתפלל. גם אחרי שבני משפחתם נכחדו – קמו מאפר וזכו להקים את ביתם מחדש עם בנים, נכדים ונינים, כן ירבו.

הצצה לעוצמות הרוח

מוזיאונים ותערוכות על השואה פזורים ברחבי העולם. מוצגים שם סיפורי זוועה ותמונות אימה, למען נזכור. ואולם התערוכה החדשה מבקשת להביא את הצד האחר של השואה – האמונה הפנימית של השורדים, לצד תקומתם. לא עוד רק חולשה ותופת, אלא עוצמה ועוז-רוח.

מאחורי התערוכה, שתעמוד שם שישה-עשר חודשים, עומד מוזיאון 'עמוד אש' בברוקלין. במשך כשנה רואיינו עשרים ואחד ניצולים מבוגרים (שניים מהם כבר הלכו לעולמם בשיבה טובה). הם סיפקו הצצה לאמונתם הנחושה בימי האימה, וגוללו ברגש רב עד כמה האמונה הזאת ליוותה אותם עד היום.

אדריכל הגראונד-זירו

להפקת התערוכה המיוחדת חברו האדריכל הבין-לאומי דניאל ליבסקינד, הצלמת קאריל ענגלנדר והאוצר הבכיר הד"ר הנרי לוסטיגר-ת'אלר. שלושה אנשי מקצוע בכירים, כל אחד בתחומו, שיצרו תערוכה שמעבירה מסר חד ומרשים. עוד חוט מחבר ביניהם – היותם בני משפחות ניצולי שואה. ליבסקינד, שתחת ידיו עברו יצירות רבות, ובהן אנדרטת הגראונד-זירו המפורסמת, שעל חורבות מגדלי התאומים, חש חיבור מיוחד לתערוכה החדשה. האתגר שלו, כפי שסיפר, היה להביא את אור האמונה לתוך החושך הגדול. את כוחות הנפש האלה כינה בראיונות לתקשורת 'אור העתיד'.

"מטרתנו", מסביר ל'שיחת השבוע' הרב שלום פרידמן, מנהל מוזיאון 'עמוד אש', "להתמקד בתפקיד האמונה בימי השואה. דרך התגובה היהודית-אמונית במחנות אנו מגלים את החוסן שפיתחו הניצולים היהודים". לדבריו, צוות המוזיאון חיפש את המומחים ביותר בתחומם, "כדי להבטיח את המצוינות שמאפיינת את התערוכות שלנו".

קידוש השם ואור לגויים

קהל המבקרים שנחשף לסיפורי הניצולים ולאמונתם היוקדת יוצא מחוזק. "המסר הכללי מהתגובות הוא שיש לנו היבט חדש על השואה", הוא מתאר. "תערוכה זו היא קידוש השם אמיתי, וגם אור לגויים".

אחד מתומכי התערוכה החדשה הוא הפילנתרופ ויקטור וקסלברג, המשמש גם יו"ר מועצת הנאמנים של מוזיאון היהדות והסובלנות במוסקווה. תערוכת הזיכרון היא בעלת משמעות אישית בעבורו, לנוכח העובדה ששישה-עשר מבני משפחתו נספו בשואה. וקסלברג אף מימן הכנסת ספר תורה לבית הכנסת בעיר דרוהוביץ' שבאוקראינה, שבה נספתה משפחתו. בית הכנסת, שנחשב בזמנו אחד היפים במדינה, שופץ ונפתח מחדש במימונו.


תערוכת האמונה באושוויץ (באדיבות האדריכל דניאל ליבסקינד)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)