חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:30 זריחה: 6:02 י"ז באב התש"פ, 7/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ברוך רופא חולים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1698 - כל המדורים ברצף
'עול הגויים' גם בירושלים
יש חדש
העוון שמתעורר עד תחיית המתים
קרבנות
צחוק בגאולה
שתי תכונות
בזכות כפתור
חלוקת הארץ לי"ג שבטים
ברוך רופא חולים
כשהצום חל בשבת

בני משפחה השוהים ליד מאושפזים במרכזים הרפואיים מכירים את המתנדבים העוברים מחדר לחדר ומציעים להם ארוחה מזינה. אלה פעילי ארגון 'רפואה וחיים'.

הניסיון להתחקות אחר הארגון מביא אותנו אל מנכ"ל הארגון, ר' ברוך הימל. אנו מתקשרים אליו בשעת צהריים של יום שישי, והוא מדבר איתנו מתוך התנשפות. מתברר שהוא רץ, אבל לא לשם ספורט, אלא בין ארבע מועדוניות לילדים בעלי מוגבלויות בעיר בני-ברק. הילדים מובאים למועדוניות בבוקר יום שישי ומוחזרים לבתיהם לקראת כניסת השבת. קצת הקלה למשפחותיהם.

אלף ומאתיים מתנדבים

הימל, חסיד ויז'ניץ בן 48, תושב בני-ברק, מתחיל לספר על הארגון, הפרוש בכל הארץ, ובמהרה אנחנו מתקשים לעקוב אחרי האגפים המרובים ומגוון הפעילויות. כבר שמונה שנים הוא עומד בראש ארגון החסד, שהוקם לפני 42 שנה בידי האדמו"ר מוויז'ניץ. ראשיתו ביוזמה לביקור חולים קהילתי, שניהל הרב חיים פישר, וברבות השנים נהפך לאימפריית חסד לכלל ישראל. שנים-עשר אגפים, כאלף ומאתיים מתנדבים. הרב הימל היה רוצה להזכיר שמות רבים, ובסוף מסתפק בציון פעילותם של הרב נפתלי ויינברגר ורעייתו. רשמנו.

הארגון מקיים אחת לשלושה שבועות שבתון מושקע לילדים בעלי מוגבלויות. "פעם אחת הזמנו לשבת ילדה שנולדה בלי ארבע חוליות חיוניות בגב, מקרה מזעזע", מספר הרב הימל. "האם ביקשה גם היא לבוא, אבל הצבנו לה תנאי: את נחה כל השבת; המתנדבות שלנו יטפלו בילדה במסירות. במוצאי השבת אמרה לנו האם: מיום שהיא נולדה לא ישנתי ברוגע כמו בלילה האחרון".

חלומות מתגשמים

הימל ממשיך: "יש לנו שמונה אמבולנסים ו-130 נהגים מתנדבים המסיעים חולים ובני משפחה נטולי רכב. מחלקת סיעוד רפואית, עם ציוד בשווי של יותר משני מיליון ש"ח, הנותנת מענה גם בשעות לא-שגרתיות. מחלקת חינוך המסייעת ל-547 ילדים, הישנים בבית. מחלקת ייעוץ רפואי, שפעיליה מקבלים קהל. מחלקת פסיכיאטרייה. אמר לי מנהל המרכז לבריאות הנפש 'שער מנשה': אילו הביקורים שלכם היו תכופים יותר, היינו חוסכים הרבה תרופות.

"ויש לנו גם מחלקת 'מילוי משאלות', המאפשרת לחולים להגשים חלומות. למשל, אישה שחלתה במחלה קשה והיה לה חלום לבוא לקבר רחל. הצוות שלנו ליווה אותה באותו יום תשע שעות. בעבורה זה היה חמצן".

חיי המתנדבת ניצלו

הוא מספר על מתנדבת בת שבעים, שיום אחד, כשההסעה באה לאסוף אותה, לא מצאה אותה. זה היה חריג מאוד. אחד המתנדבים נכנס לביתה מבעד למרפסת ומצא אותה שרועה על הרצפה. יממה שלמה שכבה שם, בלי יכולת לזוז. חייה ניצלו והיא ממשיכה עד היום בפעילותה.

מה הרגע שמשמח אותך יותר מכול? "חולה שמחלים ונעשה מתנדב", הוא עונה. "יש לא מעט כאלה מבין המתנדבים שלנו, המרכיבים את הפסיפס של כל עם ישראל".


"כשחולה מחלים ונעשה מתנדב". הרב הימל


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)