חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:35 זריחה: 6:14 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הדברת מזיקים
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1697 - כל המדורים ברצף
הנחישות והדבקות הן המנצחות
יש חדש
על חוצפה ודרכים עקלקלות
נבואת בלעם
"השלך עצמך לאש"
צעצוע לא מפחיד
אש של הצלה
בלעם וחזון הגאולה
איש התביעה הרוסית חושף את השיטה
הדברת מזיקים

שאלה: בהדברת מזיקים, יש שהם גוססים זמן רב; האם יש בכך איסור 'צער בעלי-חיים'?

תשובה: אסור לצער בעלי-חיים בידיים, ולדעת פוסקים רבים זה איסור מן התורה. כל זאת אם הדבר נעשה שלא לצורך, או למטרת ספורט ותענוג. אך אם הדבר מביא תועלת לאדם, כגון בניסויים שנעשים בבעלי-חיים, אין בכך איסור, שהרי התורה התירה שחיטה. וכן בכל שימוש הנחוץ לרפואה או לכבודו של אדם או למנוע ממנו צער או הפרעה או הפסד ממונו (או אף מניעת רווח). לכן על-פי ההלכה אין חובה להרבות בהוצאות כדי למנוע כל צער מבעלי-החיים בבתי המטבחיים.

אבל חייב אדם לטרוח בגופו להציל כל בעל-חיים (אפילו של הפקר) מצער. לכן מזיקים הגוססים אחרי הדברה ואפשר להורגם מייד, בלי הוצאה כספית ובלי לגרום צער, גועל או פחד לבני-אדם – יש לעשות זאת. ככלל, בבעלי-חיים (בלבד!) יש מקום על-פי ההלכה ל'הרג מתוך רחמים'.

אגב, חשוב לדעת כי הצלת בעל-חיים מסכנה או ממחלה, אף שיש בה מצווה, אין דינה שווה להצלת בני-אדם, ואינה מתירה עשיית מלאכה בשבת ובחג. ואפילו לעניין טלטול מוקצה לשם כך, אם וכיצד, יש לשאול רב.

מקורות: שו"ע אדה"ז, חו"מ, הל' עוברי דרכים וצבע"ח ס"ג-ד (במהדורה החדשה: כרך ו עמ' פב). והל' שבת סי' שה סכ"ו, וש"נ. אנציקלופדיה הלכתית–רפואית כרך ו עמ' 534-524, וש"נ.

תיקון: בפינת ההלכה בשבוע שעבר נפלה טעות. כך צריך היה להיכתב: למנהג הספרדים, אם הוחסרה מילה, או אפילו בטעות בקריאה שאינה משנה את המשמעות, חוזרים וקוראים בברכה.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)