חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 ט' בניסן התשפ"ד, 17/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ארבעים ואחד סיפורים אישיים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1696 - כל המדורים ברצף
להתעלוֹת עם הרבי
יש חדש
משה מנחיל מסירות נפש
התורה והאדם
האוצר שביהודי
עמדו הכן
מסר במרומים
למה הולכים לציוּן
ארבעים ואחד סיפורים אישיים
טעות בקריאת התורה

מה המשותף למפקד בסיס חיל האוויר תל-נוף, לרב הראשי של דרום-אפריקה, לצייד נאצים, למורה מקולורדו, לאמנית ירושלמית, לאלוף בצה"ל מפקד המכללות לפיקוד ומטה, למקים מפעל מכוניות, לנגיד בנק ישראל, לרופא העומד בראש המכון לקרדיולוגיית ילדים, לסופר ומורה לאמנות (וזו רשימה חלקית)? – סיפוריהם של כל אלה מתפרסמים בספר חדש ומהודר, 'הסיפור שלי' שמו. הם מספרים בגוף ראשון, על-פי ראיון וידאו שנערך עמם, על פגישותיהם עם הרבי מליובאוויטש.

העורך הראשי של הספר הוא הרב אלקנה שמוטקין, העומד בראש חברת המדיה החב"דית JEM. בכל שבוע מתפרסם ריאיון מצולם אחד, ומתוך הראיונות הרבים נבחרו ארבעים ואחד סיפורים, המוגשים בספר החדש, לצד תצלומים מרהיבים ומסמכים מקוריים.

הקצין ביקש להתייעץ

האלוף המפורסם יוסי בן-חנן מספר, כי כשמלאו לו ארבעים ושלוש שנים חשב לפרוש מהשירות בצה"ל. בדיוק אז ביקש ממנו הרמטכ"ל משה לוי לקבל עליו את הפיקוד על חיל השריון. יוסי השיב לו: "אני צריך להתייעץ". הרמטכ"ל ניסה לברר עם מי רצונו להיוועץ, ויוסי השיב: "מה זה משנה". בדיוק תוכננה לו נסיעה לארה"ב, ובמהלכה ביקר אצל הרבי ושאל מה לעשות. הרבי השיב לו במילים האלה: "וייצא חובתו בהגנת הארץ – לשלמות הארץ, לשלמות העם ולשלמות התורה".

כעבור יומיים יוסי חזר לארץ והלך לפגוש את הרמטכ"ל. "נועצתי באנשים שאני מכבד והחלטתי שאני נשאר בצבא", אמר לו. משה לוי כבר ידע עם מי נועץ הקצין. "אני לא מאמין!", הגיב, "הלכת לרבי מליובאוויטש לשאול אותו מה לענות לי?". יוסי השיב לו בשאלה: "עוד כמה זמן נשאר לך להיות בצבא?". הרמטכ"ל השיב: "עוד שבעה חודשים". ואז אמר לו יוסי: "וכמה זמן הרבי עוד יהיה רבי?"... יוסי קיבל את התפקיד ומילא אותו ארבע שנים וחצי.

ההוראה לצייד הנאצים

צייד הנאצים המפורסם טוביה פרידמן, סיפר כי במפגש עם הרבי אמר שרצונו לעזוב את עבודתו המפרכת. "האוּמנם אתה יכול להפסיק?", תמה הרבי, "הלוא אין מישהו אחר! כל הפושעים הנאצים הללו חייבים להיענש על מה שעוללו. ואם אתה לא תעשה זאת, מי כן?".

פרידמן יצא מהמפגש והמשיך בעבודתו עוד ארבעים שנה. "אילולא הרבי, הייתי מפסיק, וכאלף נאצים היו מסתובבים חופשיים במקום שייתנו את הדין על פשעיהם. העובדה שזה לא קרה נזקפת לזכות הרבי", אמר.

עידוד לחייל בקוריאה

בין המרואיינים בספר הד"ר ברנרד ציטרין, מטפל בתחום הנירולוגיה ההיקפית, שסייע לבעלי שיתוק ונכויות לשקם את יכולת ההליכה שלהם. הוא יליד פולין, ניצול שואה, שגויס בצעירותו לצבא ארה"ב ושירת בקוריאה. קודם צאתו לחזית קיבל הנחיות רוחניות מהרבי.

"הרבי עורר אותי להקפיד על הנחת תפילין ועל תפילה מדי בוקר", סיפר. במהלך השירות זכה לקבל מכתבי עידוד וברכה מהרבי. הכדורים התעופפו סביבו, "אך כולם פספסו אותי. אני מאמין שנשארתי בחיים בזכות ברכת הרבי".


הרב אלקנה שמוטקין עם 'הסיפור שלי'


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)