חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

טלית-קטן בלילה
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1694 - כל המדורים ברצף
מי שמרגיש חגב – יירמס
יש חדש
המחשבה מפיחה רוח חיים
ציצית
הרחקת השקר וקניית האמת
מה אכפת לכם
שני צדדים למטבע
גיור – רק עכשיו
"פתאום גילינו את אבא"
טלית-קטן בלילה

שאלה: האם אפשר לייעד לשינה בלילה טלית-קטן שבלתה, באופן שאין לובשים אותה כלל ביום?

תשובה: נאמר בפרשת ציצית (במדבר טו,לט): "וראיתם אותו", ועל כך אמרו חז"ל: "פרט לכסות לילה", שפטורה ממצוות ציצית. ונחלקו בזה הראשונים: לפי הרמב"ם, כל מה שלובשים ביום (אפילו בגד המיוחד ללילה) חייב, וכל מה שלובשים בלילה (אפילו בגד המיוחד ליום) פטור. לפי הרא"ש, בגד המיוחד ליום, או ליום ולילה, חייב אפילו כשלובשים אותו בלילה, ואילו בגד המיוחד ללילה בלבד פטור אפילו כשהוא נלבש ביום.

למעשה, נפסק להחמיר ככל השיטות, ולכן אין לברך אלא על ציצית בבגד של ארבע כנפות שלובשים אותו ביום, והוא בגד המיועד ללבישה ביום. כמו-כן אין ללבוש בגד כזה בלי שתהיה בו ציצית, אם הוא מיוחד ללבישה בלילה ורוצים ללובשו ביום, או שהוא בגד המיוחד ללבישה ביום ורוצים ללובשו בלילה.

בסידור אדמו"ר הזקן כתב: "והמדקדקים נוהגין לישן בטלית-קטן, א) כדי שאם יישן על היום - לא יהיה ערום בלא מצוות; ב) וגם לא יצטרך ללובשו קודם נטילת ידיים לעבור על קדושת הזוהר... ואף אם פשטו מעליו וחזר ולבשו בלילה, אין בו משום 'בל תוסיף', מאחר שיש אומרים שכסות יום חייב בלילה; ג) וכן על-פי הסוד יש מצווה בלבישת טלית-קטן בלילה".

ה'צמח צדק' כתב: "יש להיזהר לישן בלילה בטלית-קטן המיוחד ליום ולילה, כיוון שיש לומר שעל-ידי זה מקיים מצוות ציצית גם בלילה".

על כן ראוי לייעד לשינה בלילה טלית-קטן שמשתמשים בה גם ביום.

מקורות: מנחות מג,א. טושו"ע, רמ"א ונו"כ ושו"ע אדה"ז ר"ס יח. סידור אדה"ז (נדפס במהדורת השו"ע החדשה ח"א ס"ע תרטו). צמח צדק, פסקי דינים עמ' 5.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)