חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 ט' בניסן התשפ"ד, 17/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ציצית
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1694 - כל המדורים ברצף
מי שמרגיש חגב – יירמס
יש חדש
המחשבה מפיחה רוח חיים
ציצית
הרחקת השקר וקניית האמת
מה אכפת לכם
שני צדדים למטבע
גיור – רק עכשיו
"פתאום גילינו את אבא"
טלית-קטן בלילה

בזכות השפלות

״ועשו להם ציצית על כנפי בגדיהם״ (במדבר טו,לח). מברכים 'להתעטף בציצית' ולא 'להתעטף בטלית', אף-על-פי שמתעטפים בטלית. משום שהציציות תלויות למטה, כלפי הארץ, בשפלות, ולכן הן העיקר.

(רבי יחזקאל מקוזמיר)

נקודה על-שכלית

אף שכל תרי״ג המצוות נרמזות בציצית, יש צורך גם בטלית. כי הטלית היא לבוש המקיף וסובב את האדם מבחוץ, רמז לבחינה על-שכלית, שאינה ניתנת לתפיסה שכלית והגיונית. יש לדעת ולזכור תמיד שתרי״ג המצוות יוצאות ונמשכות מנקודה שהיא למעלה מהשכל.

(לקוטי שיחות)

כשהלב חומד, העין רואה

״ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם״ (במדבר טו,לט). רש״י מביא: "העין רואה והלב חומד והגוף עושה את העבירות". לכאורה היה צריך לכתוב ״הלב חומד והעין רואה״, כפי סדר הכתוב ״אחרי לבבכם ואחרי עיניכם״? אלא מי שאין ליבו חומד, עיניו אינן רואות כלל מה שאין צריכים לראות.

(תולדות אפרים)

טהרה וזכירה

מובא בספרי יראים, שסמיכות הפסוקים האלה באה להורות שאם אדם טהור מרעיונות וממחשבות תאווה, קל לו יותר לזכור את תורתו. והרמז: ״ולא תתורו אחרי לבבכם... למען תזכרו״.

(פניני תורה)

לב ועין

״אחרי לבבכם ואחרי עיניכם״ (במדבר טו,לט). 'לב' – ל״ב החוטים של הציצית. 'עין' – התכלת והלבן שבציצית, הרומזים לשחור וללבן שבעין.

(אור התורה)

האהבה עיקר

בזמן הזה אין לנו תכלת, וכל שמונת החוטים לבנים. תכלת רומזת ליראה, סור מרע, ואילו לבן רומז לאהבה, עשה טוב. נמצאנו למדים שעיקר העבודה בזמננו הוא בקו של אהבה, עשה טוב.

(הרבי מליובאוויטש)

ה'לכם' יתקדש

״אני ה׳ אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים להיות לכם לאלוקים״ (במדבר טו,מא). גם ה'לכם', הדברים הגשמיים והחומריים, יצורפו, יזוככו ויתקדשו בקדושה אלוקית. זהו שנאמר: ״קודש הוא, קודש יהיה לכם״ (תשא ל,לב) – שה'לכם' יהיה קודש.

(רבי ישראל מרוז׳ין)

לא כדאי להפסיד

"וזכרתם את כל מצוות" – עליכם לזכור את המצוות שזכיתם לעשות, ובזה תוכלו להתגבר על פיתויי היצר. שהרי לא כדאי להפסיד את כל המצוות בעבור הנאה רגעית של התאווה – "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם".

(רבי מרדכי מצ'רנוביל)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)