חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:38 זריחה: 6:09 י"ח באדר א' התשפ"ד, 27/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מקל וגזר למען השבת
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1690 - כל המדורים ברצף
מקל וגזר למען השבת
יש חדש
אל תתחיל לשקול שיקולים
עמל תורה
מאחורי הקללות
חברים הופכים קללה לברכה
מהפך בלבבות
מחכים לאנחה שלך
כשכתבה מחוללת צונאמי
קרדום לחפור בה

כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לתרום תרומה מכרעת למען השבת. כשאתם צריכים לתדלק את המכונית, סעו לתחנה שומרת שבת

פרשת פניציה מעלה על סדר היום היבט חשוב מאוד במאבק על דמותה של השבת במדינת היהודים – כוחו של הציבור. יש דברים התלויים בחקיקה ובהחלטות הגורמים הרשמיים, אבל יש דברים שכל אחד ואחת מאיתנו יכולים לעשות.

בעידן התחרותי של ימינו שמירת השבת נהפכת לאתגר בעבור מנהלי חברות ומפעלים. כל מנהל שואף להשיג תוצאות עסקיות טובות יותר, להרוויח יותר, להתמודד טוב יותר עם מתחריו. מכאן הפיתוי הגדול לעבוד גם בשבת.

בעיניים עסקיות קרות, שמירת שבת וחג היא בזבוז משווע. לפנינו מפעל עם מכונות יקרות שמשביתים אותן מפעולה שישים ימים בשנה – כחמישה-עשר אחוזים מימי העבודה. באותה עלות של שכירת המבנה, הארנונה ועלות רכישת המכונות אפשר להפיק עוד תוצרת ולהרוויח הרבה יותר כסף.

כסף מול ערכים

את הטענה הזאת אנו מוצאים כבר בימי קדם. המושג של יום מנוחה שבועי היה זר ומוזר. אומות העולם לעגו לעם ישראל על שהוא משבית את העבודה יום שלם בשבוע. 'עם בזבזן', כינו אותנו. ובאמת, האין זה בזבוז משווע לבטל את הפועלים, העבדים והבהמות ממלאכתם יום תמים בשבוע?!

מול הפיתוי הזה עומד הערך הקדוש של השבת, והציווי בעשרת הדיברות: "זכור את יום השבת לקדשו". השבת יקרה מכל הון שבעולם. לכן ביום שישי בצהריים יהודי סוגר את חנותו, עסקיו ומפעליו ושומר את השבת.

המסורת היהודית מלאה סיפורי מופת של יהודים שהיו מוכנים להפסיד עסקות ענק, לאבד לקוחות, להסתכן בעימות עם מלכים ורוזנים, ובלבד שלא לחלל את השבת. כי השבת אינה נמדדת במונחים של רווח והפסד. היא ערך מקודש, מתנת בורא העולם לעמו.

ואולם לא כל מנהל מפעל או חבר דירקטוריון מכירים בערכה של השבת. הם מביטים בטבלאות האקסל ורואים את הפיתוי להרוויח יותר כסף. הם יסבירו שאי-אפשר לסגור את המפעל בשבת. שבעידן המודרני המפעל חייב לעבוד סביב השעון. שהשבתתו תגזור את דינו לסגירה ואת עובדיו לאבטלה.

תמיכה לשומרי השבת

איך מתמודדים עם הפיתוי הזה, המפעיל לחץ על עובדים לעבוד בשבת ובחג, והגורר בעקבותיו עוד ועוד עסקים ומפעלים לחלל את שבת קודש? אפשר וצריך לבלום אותו על-ידי חקיקה, אבל אפשר להעמיד מולו אינטרס כלכלי נגדי. מקל וגזר: תשמרו שבת – תרוויחו לקוחות; תחללו שבת – תאבדו לקוחות.

זה המקום שבו כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לתרום תרומה מכרעת למען השבת. כשאתם צריכים לתדלק את המכונית, סעו לתחנה שומרת שבת. מחדשים ריהוט – לכו לחנות שאינה פתוחה בשבת. מוצרי מזון וכלי בית – חפשו את הרשתות שאינן מחללות את קדושת השבת.

זה חשוב לא רק כאמצעי לבלימת מחללי השבת, אלא גם לחיזוק שומריה. בעל עסק השומר שבת עומד בניסיון קשה מול מתחריו, והמעט שאנחנו יכולים לעשות הוא לתת לו עדיפות ולהשתדל לחזקו, לעודדו ולפרנסו.


"לא תבערו אש בכל מושבותיכם ביום השבת". לחזק שומרי שבת (צילום:shutterstock)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)