חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ח בסיון התשפ"ד, 24/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פרנסה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1689 - כל המדורים ברצף
נחת וברכות מקבלים בתהלוכות
יש חדש
בקעה של מטבעות וניסים
פרנסה
מי ייתן לי תלמיד חכם
הזַכּוּת מגינה
מדורה מן השמים
ההשתטחות אצל רשב"י
להילולת רשב"י יש חפ"ק
צדקה בתוך המשפחה

הרגשה של עני

״וכי תאמרו מה נאכל בשנה השביעית הן לא נזרע ולא נאסף את תבואתנו״ (ויקרא כה,כ). עשיר, שיש לו שדות, כרמים, נחלות ואחוזות, ואינו יודע מחסור, חש בטוח בעצמו, ליבו קשוח ואינו מרגיש את מצוקת העני. לכן ציווה הקב״ה על שנה של שמיטה, שבה אסור לחרוש ולזרוע, כדי שגם העשיר יידע מחסור, ירגיש בסבלו של העני ויישא עיניו לשמים בדאגה: מה נאכל?

(צרור המור)

בלי שאלות

הלוא גם אם לא ישאלו 'מה נאכל' עדיין יש צורך שה׳ יצווה את ברכתו? אלא שאם לא ישאלו הברכה תבוא מאליה, אבל כשיהיו חסרי ביטחון וישאלו 'מה נאכל' יהיה צורך לצוות את הברכה.

(רבי זושא מאניפולי)

בריאה חדשה

מי שהוא צדיק וישר, צרכיו מוכנים ומזומנים לו, ככתוב אצל הגר (וירא כא,יט): ״ויפקח אלוקים את עיניה ותרא באר מים״, היינו שבאר המים כבר הייתה מוכנה, אלא שלא נראתה. אבל מי שאינו כדאי, שאמונתו נחלשה וביטחונו רפוי, כגון מי ששואלים תמיד ״מה נאכל״, בעבורם יש צורך לצוות את הברכה, שתהיה בריאה חדשה.

(דברי שאול)

טפל ועיקר

גם ביגיעה הגדולה ביותר אי-אפשר להרוויח פרוטה אחת יותר ממה שקבע הקב״ה שכך וכך ישתכר פלוני. אכן, צריך לעשות את כל הנחוץ להצלחה, אבל יש לזכור שכל העבודה אינה אלא טפל, וברכת ה׳ היא העיקר.

(היום יום)

הדאגה האמיתית

יהודי בא אל הרבי מקוצק והתאונן שדאגות הפרנסה מטרידות אותו מאוד. אמר לו הרבי: התפלל אל ה׳ וישלח לך את פרנסתך. אמר היהודי: אינני יודע איך להתפלל. הגיב הרבי: אם כן, הדאגה הזאת חמורה מדאגות הפרנסה.

'כלי' לפרנסה

״וכי תמכרו ממכר לעמיתך או קנֹה מיד עמיתך אל תונו איש את אחיו״ (ויקרא כה,יד). את הברכה לפרנסה נותן הקב"ה, והאדם צריך רק לעשות 'כלי' לפרנסתו, ולהשתדל בכל כוחו שהכלי יהיה טהור מכל סיג ופסולת של הונאה וכדומה. עליו לוודא שמסחרו יהיה על-פי דיני התורה, שאז הוא 'כלי' ראוי לברכה העליונה בשתיים: א) לפרנסה ברווח; ב) שהפרנסה תופנה למקום הראוי, ותנוצל רק לדברים שיש בהם תועלת.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

עבודת בעל עסק

זאת צריכה להיות עבודתו של בעל העסק: לעורר בעצמו את האמונה והביטחון הגמורים בה׳, הזן ומפרנס לכל בשר, כי הוא יתברך ייתן לו פרנסתו ברווח. ועוד יותר על האדם לדעת שהוא צריך להיות בשמחה ובטוב לבב באמת, כאילו פרנסתו כבר מזומנת לפניו.

(אגרות-קודש)

הרבי מקנא

החסיד ר׳ אליהו אבֶּלֶר היה איש פשוט. פעם אחת, בהיכנסו אל הרבי מהר״ש ל'יחידות', אמר לו הרבי: אליהו, אני מקנא בך. נוסע אתה ליריד, ופוגש אנשים רבים. וכאשר בשעת העסק אתה מדבר עם הזולת על עניין יהודי כלשהו – אומר לו אמרה מ'עין יעקב', או מעוררו על לימוד נגלה וחסידות – נוצרת מזה שמחה למעלה. ואת 'דמי התיווך' הקב״ה משלם בבני, חיי ומזוני. וכמובן ככל שהשוק גדול יותר, יש יותר עבודה, וכך גם גדֵלה הפרנסה.

(היום יום)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)