חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:35 זריחה: 6:14 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מועדי ישראל
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1688 - כל המדורים ברצף
לאהוב בלי 'אבל'
יש חדש
שמחת הניצחון על הרע
מועדי ישראל
'לשחוט' שוחט?
ללמוד לרקוד
בית לברכה
לתקן את התוהו
להחזיר את האיזון בין המערכות
מוצר פגום לצדקה

קידוש המועדים

תנו רבנן: "זכור את יום השבת לקדשו"; מהו לקדשו? – לקדשו בברכה. מכאן אמרו, מקדשין על היין בכניסתו. ואין לי אלא שבת, יום טוב מניין? תלמוד לומר ״אלה מועדי ה׳ מקראי קודש״.

(מכילתא יתרו)

התקדשות בסעודה

חז״ל אמרו (פסחים קא): "אין קידוש אלא במקום סעודה". עיקר הקידוש, ההתקדשות וההזדככות, הוא בשעת הסעודה, שאז מתרוממים יותר ממלאכים.

(רבי שלמה מרדומסק)

השבת והמועדים

״אלה מועדי ה׳ מקראי קודש אשר תקראו אותם במועדם״ (ויקרא כג,ד). השבת ״מקדשא וקיימא״ – השבת קדושה מעצמה, ואינה תלויה בישראל שיקדשוה. בכל יום שביעי, מששת ימי המעשה והלאה – קדושת השבת מתגלה מעצמה. אבל קדושת יום טוב תלויה בישראל שיקדשוה. וכפי שאמרו רז״ל (ראש השנה כה,א) על הפסוק ״אלה מועדי ה׳... אשר תקראו אֹתם במועדם״ – ״אתם", "אפילו שוגגין״.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

קריאה לקדושה

לכן נקראים המועדים "מקראי קודש", על שהם קוראים ומושכים את האדם אל הקדושה. זהו שנאמר: ״מקרא קודש יהיה לכם״ – הם 'קוראים' גם את ה'לכם' אל הקודש.

(חידושי הרי״ם)

ישראל והזמנים

ההבדל שבין קדושת השבת לקדושת יום טוב בא לידי ביטוי גם בלשון הברכות על קדושת היום: בשבת חותמים ״מקדש השבת״, ואילו ביום טוב החתימה היא ״מקדש ישראל והזמנים״ – ישראל הם המקדשים את הזמנים.

(ספר המאמרים ת״ש)

התגלות ה'עצמות'

שם הוי׳ה הוא שם העצם של הקב"ה. "מועדי הוי׳ה" הם מועדים וזמנים קבועים שבהם מתגלה ״עצמותו יתברך״. הווי אומר שכל מועד ומועד הוא זמן התגלות בחינת ה'עצמות', כעניינו המיוחד של אותו מועד. ההתגלות שבאה בכל מועד היא על-ידי ההכנה המתאימה למועד ולהתגלות המיוחדת שבו.

(ספר המאמרים תרצ״ו)

להתרומם מהקרקע

הגילוי של 'מועדים לשמחה' בכל חג הוא בכל העיתים והזמנים, אלא שצריך להיות 'כלים' לקבל. לא להיות שקועים בבוץ. כאשר נמצאים טפח למעלה מהקרקע, באמת מרגישים אחרת.

(ספר השיחות תש״ד)

השפעה לכל השנה

כל חג נחוג פעם אחת בשנה בלבד, אבל השפעתו נוגעת וצריכה להימשך לכל השנה.  כשמגיע החג, צריך לדעת לייקר את החג. ובכל חג יש לנצל את כל הזמן שבו, לקלוט ולספוג את ההשראה המיוחדת שחג זה מעניק.

(ספר השיחות תרצ״ו)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)