חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:42 זריחה: 6:27 י"ב בתשרי התשפ"ב, 18/9/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרב שמאחורי 'הכשר הרב לנדא'
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1683 - כל המדורים ברצף
מישהו נכנס, מישהו בחוץ
יש חדש
קמילה לצורך פריחה
לידה
הסוס והמלאכים
עבודת ההתבוננות
סרבנות צרופה
ניסן – ניסי ניסים
הרב שמאחורי 'הכשר הרב לנדא'
קניית חמץ

בגשם שוטף צעדו רבבות ביום ראשון בצהריים, במסע הלוויית רבה הנערץ של העיר בני-ברק, הגאון החסיד הרב משה-יהודה-לייב לנדא. רבים, מכל רחבי הארץ, באו לחלוק לו כבוד אחרון, כי הרב לנדא לא היה רב עיר בלבד, אלא קבע רף גבוה במערכת הכשרות שניהל, ועליה סמכו בעיניים עצומות מיליוני יהודים ברחבי העולם כולו.

בעבור כל יהודי שמקפיד על כשרות המושג 'הכשר הרב לנדא' מייצג תו איכות ראשון במעלה. יותר מזה, הסטנדרטים הגבוהים שהציב העמידו אתגר לכל גופי הכשרות, שראו ברב לנדא מודל נדיר ויחיד מסוגו. "בכל מקום ובכל גוף כשרות דנו 'מה יגיד הרב לנדא'. השיקול הזה סייע רבות בהכרעות", ציין האדמו"ר מצאנז שליט"א, בהספדו, עם יציאת מיטתו של הרב לנדא מנתניה.

עקרונות ברזל

את ההכשר רב המוניטין ייסד אביו, הגאון החסיד הרב יעקב לנדא, רב העיר. ממנו ינק הבן את העקרונות שליוו אותו כל חייו. למשל, שלא לגבות אגרה מהעסק המושגח, כדי שלא תהיה שום זיקה כלכלית בין העסק ובין נותן ההכשר. עוד עיקרון – עסק שניסה להערים על המשגיח, ברמה שהביאה לידי הסרת ההכשר – ההכשר לעולם לא יוחזר לו. בעלי העסקים ידעו היטב כי עם הכשר הרב לנדא אין משחקים.

בצעירותו שימש הרב משה לנדא, לצד עמידתו לימין אביו הגדול, מראשי ישיבת תומכי תמימים בכפר חב"ד. הוא העמיד דורות של תלמידים, שרבים מהם היו לרבנים, ראשי ישיבות ושלוחי חב"ד בארץ ובעולם. לאחר פטירת אביו, בשנת תשמ"ו, מונה לממלא מקומו כרב העיר בני-ברק וכממשיך מערכת הכשרות המהודרת, וזכה לברכתם של גדולי הדור.

לרדת לשורש הדברים

שאלות הלכתיות זרמו אליו מכל רחבי העולם, והוא טרח תמיד לרדת לשורשי הדברים, ולא נרתע מלחקור ולברר את התשתית העובדתית, בעזרת אנשי מקצוע בתחומי הרפואה, המדע והטכנולוגיה. בית ההוראה הציבורי, שאותו הנהיג, היה מוקד לרבים. ברוחב דעתו ידע לגשר ולפשר, להשכין שלום ולהאיר כל סוגיה בזווית הראייה המקורית שלו.

לצד כל אלה שמר הרב לנדא על חומות העיר בני-ברק מפני פרצות ומכשלות. הוא לא נרתע מלעמוד על עקרונות ההלכה ולשמור על צביונה של העיר, כעיר התורה והחסידות, והציבור כיבד את הוראותיו והחלטותיו.

בית פתוח

ועם כל גדולתו ופעילותו, ביתו היה פתוח לרווחה, גם לבעלי תשובה טריים, שמצאו אצלו את ביתם השני ולמדו ממנו איך מנהלים בית יהודי. כמה מבניו משמשים שלוחי חב"ד ברחבי העולם.

בעת האחרונה התערער מצב בריאותו והוא אושפז במרכז הרפואי לניאדו בנתניה. במוצאי השבת ניצחו אראלים את המצוקים, ועם ישראל קיבל את הבשורה המרה על פטירתו, והוא בן 83. בהלווייתו הגדולה הכריז ראש העיר בני־ברק: "על דעת גדולי התורה, אדמו"רים ורבני העיר שליט"א הוחלט כי כל ענייני הדת והכשרות יתנהלו על-ידי הרבנים הגאונים, בנו ממלא מקומו על־פי בקשתו, הרב חיים־יצחק־אייזיק לנדא שליט"א והרב שבח־צבי רוזנבלט שליט"א, בשיתוף פעולה מלא, והאמת והשלום אהבו".


מודל נדיר של רבנות ללא חת. הרב לנדא ע"ה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)