חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:07 זריחה: 6:18 כ"ח בניסן התשפ"א, 10/4/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לידה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1683 - כל המדורים ברצף
מישהו נכנס, מישהו בחוץ
יש חדש
קמילה לצורך פריחה
לידה
הסוס והמלאכים
עבודת ההתבוננות
סרבנות צרופה
ניסן – ניסי ניסים
הרב שמאחורי 'הכשר הרב לנדא'
קניית חמץ

כסדר הבריאה

״אשה כי תזריע וילדה זכר״ (ויקרא יב,ב). אמר רבי שמלאי, כשם שיצירתו של אדם אחר כל בהמה חיה ועוף במעשה בראשית, כך תורתו נתפרשה אחר תורת בהמה חיה ועוף.

(רש״י)

אם זכה אדם

זהו שנאמר (תהילים קלט,ה) ״אחור וקדם צרתני״. אומר המדרש (רבה): אם זכה אדם, אומרים לו אתה קדמת לכל מעשה בראשית; ואם לאו, אומרים לו יתוש קדמך. אם זכה אדם, ועל-ידי מעשיו מתאהב שם שמים, אזיי הוא קודם לכל מעשה בראשית; ואם לא זכה, אומרים לו יתוש קדמך, כפי סדר הבריאה.

(משך חוכמה)

שבח גדול

אם זכה אדם והוא מתנהג כשורה, אומרים לו – ודאי קידמת והעלית את החלק האלוקי שבך על יצרי הבראשית שלך; ושבח גדול הוא. אבל אם לא זכה למדריגה זו – יתוש קדמך, אפילו דבר פעוט כבריה קלה זו מקדים אותך, שולט בך ומעכב אותך.

(שארית מנחם)

משביעים אותו

משבא ולד לאוויר העולם, בא מלאך וסוטרו על פיו ומשכחו כל התורה כולה, שנאמר ״לפתח חטאת רובץ״, ואינו יוצא משם עד שמשביעין אותו. ומהי השבועה שמשביעין אותו? ״תהי צדיק ואל תהי רשע, ואפילו כל העולם כולו אומרים לך צדיק אתה היה בעיניך כרשע״.

(נידה ל)

שבועה שנותנת כוח

יהודי נולד עם שתי נפשות: נפש בהמית, המחיה את גופו, ונשמה אלוקית, שהיא חלק א-לוה ממעל ממש. ביום הלידה, בשעה שהנשמה יורדת למטה להתלבש בגוף, נותנים לה כוחות להתגבר על חומריות הגוף, לכבוש את הנפש הבהמית ולנצח את ההעלמות וההסתרים המעלימים כאן בעולם הזה על אור הנשמה.

(ספר המאמרים קונטרסים)

לא להיבהל

לכל אחד ואחד יש כוח ל'סור מרע' ול'עשה טוב'. גם אם האדם חש שיש לו גוף עב וגס, הנמשך אחר התאוות החומריות, או שהוא לקוי במידות רעות, כשקר, גאווה, רכילות, לשון הרע ושאר תאוות – אל לו להיבהל, כי ודאי יש לו הכוחות המתאימים, לפעול את הזיכוך הראוי בגופו ובנפשו הבהמית.

(אגרות-קודש)

שבועה נמהרת

״אשה כי תזריע... וטמאה שבעת ימים״ (ויקרא יב,ב). מפני מה יולדת מביאה קרבן? שבשעה שכורעת לילד, קופצת ונשבעת שלא תיזקק לבעלה. לפיכך אמרה תורה: תביא קרבן.

(נידה ל)

מחליטים ומתחרטים

זהו שנאמר (ישעיה כו,יז): ״כְּמוֹ הָרָה תַּקְרִיב לָלֶדֶת, תָּחִיל תִּזְעַק בַּחֲבָלֶיהָ, כֵּן הָיִינוּ מִפָּנֶיךָ ה׳״. היולדת, בשעה שפוסקים ייסוריה, היא מתחרטת על שבועתה. ואף בני ישראל כך: בעיתות של צער וייסורים הם מקבלים עליהם להיות טובים ויראים ושלא לחטוא עוד. אבל כשמצבם משתפר מעט, מייד הם מתחרטים, וההבטחה שהבטיחו משתכחת מליבם.

(נועם מגדים)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)