חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:07 זריחה: 6:18 כ"ח בניסן התשפ"א, 10/4/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מישהו נכנס, מישהו בחוץ
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1683 - כל המדורים ברצף
מישהו נכנס, מישהו בחוץ
יש חדש
קמילה לצורך פריחה
לידה
הסוס והמלאכים
עבודת ההתבוננות
סרבנות צרופה
ניסן – ניסי ניסים
הרב שמאחורי 'הכשר הרב לנדא'
קניית חמץ

גם אי-הצבעה – הצבעה היא. כשאינך טורח ללכת להצביע, אתה משמח מאוד מישהו. בדיוק את מי שממוקמים בקצה המנוגד לך

השפל שאליו מידרדרת מערכת הבחירות יוצר תחושת מיאוס כללית. הציבור מבקש רק דבר אחד – שכל זה כבר יהיה מאחורינו. אבל אסור לטעות – בסופו של דבר הבחירות אינן זירת משחק של משרדי פרסום ויצרני ספינים. זה אולי מסך עשן שמאחוריו מסתתרים דברים חשובים באמת.

רבים חשים דחייה מהפוליטיקה. "אין למי להצביע", הם אומרים. ואכן, הציבור אינו טיפש. הוא חש את המניפולציות שעושים על גבו. את הפרחת ההבטחות שאין כוונה או יכולת לקיימן. את החלפת העמדות לפי כיוון הרוח. את התחפושות שאנשים לובשים רק כדי לקבל את קולך, ואחר-כך לעשות בו מה שהם רוצים. "אם כך, לשם מה להצביע?", תוהים בציבור.

מעדיף להוסיף להתרגז?

אלא שגם אי-הצבעה – הצבעה היא. כשאינך טורח ללכת להצביע, אתה משמח מאוד מישהו. בדיוק את מי שנמצאים בקצה המנוגד לך. כי בכך אתה מחליש את כוחם של הקרובים לעמדותיך, ומחזק את מי שביום הבחירות ילכו לקלפי ויצביעו לרשימות הממוקמות בקצה השני.

צריך להבין את כללי המשחק. לכנסת ייכנסו מאה ועשרים חברים. לא יהיה מצב של ואקום. אם לא הכנסת חברי כנסת המייצגים את העמדות הקרובות לליבך, ייכנסו לכנסת יותר חברים המחזיקים בעמדות המנוגדות. הדרך היחידה העומדת לפניך לדחוק אותם החוצה, היא להכניס מישהו אחר במקומם. זאת תוכל לעשות רק על-ידי הצבעה.

למשל, סביר להניח שבארבע השנים האחרונות התרגזת לא אחת למשמע הצהרותיהם המקוממות של חברי כנסת מסוימים מהרשימות הערביות. התפוצצת לראות חברים בכנסת ישראל התומכים בגלוי בארגוני הטרור. ובכן, יש לך אפשרות להוסיף להתרגז ולהתפוצץ, או לעשות מעשה קטן שיביא לידי כך שבכנסת הבאה יהיו פחות חברי כנסת כאלה. איך? על-ידי הכנסת עוד חבר כנסת אוהב ישראל.

כי כך בנוי המשחק – אם יותר יהודים אוהבי ישראל מצביעים ובוחרים נציגים הקרובים לעמדותיהם, ממילא נדחקים החוצה אותם מועמדים שונאי ישראל. וחלילה להפך, אם אנשים כמוך נשארים בבית, ייכנסו יותר חברי כנסת שיכעיסו אותך בשנים הבאות.

הצבעת-נגד

אם אתם יהודים מאמינים, וערכי היהדות והמסורת יקרים לליבכם – ודאי התרגזתם במהלך הקדנצייה האחרונה מפעילותם של חברי כנסת אנטי-דתיים, ששמו להם למטרה לרמוס את השבת, לפגוע בערך המשפחה היהודית, להילחם בעד הכנסת חמץ בפסח למרכזים הרפואיים, לסלק את מעט היהדות שעדיין נותרה בבתי הספר.

אם לא תצביעו בעד רשימות שהערכים האלה חשובים להן, תגרמו במו ידיכם שייכנסו עוד חברי כנסת אנטי-דתיים, שימשיכו את המלחמה במסורת ישראל. אבל אם תקומו ותצביעו, תכניסו בהצבעתכם עוד כמה נציגים הקרובים לעמדותיכם, והם יצמצמו את משקלם ואת מספרם של חברי הכנסת בעלי הדעה המנוגדת.

במילים אחרות: אם אינכם מתלהבים להצביע בעד, לכו להצביע הצבעת נגד – נגד אותם גורמים שלא הייתם רוצים לראות בכנסת. ואז פחות משנה לאיזו רשימה בדיוק תצביעו, אבל כל קול בצד הזה, מפחית ממילא את הכוח של הצד השני. זו זכותכם וחובתכם!


לכו להצביע! אל תוותרו על זכותכם להשפיע (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)