חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איך ממשיכים ביום שאחרי?
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1682 - כל המדורים ברצף
לא מערכות, רק בני-אדם
יש חדש
אתה בחוץ, אך השער פתוח
זקני ישראל
במעבר חד
כמו הדומם
יד התפילין
הבנה והפנמה כחלק מהמצווה
איך ממשיכים ביום שאחרי?
כשרות 'פילה' של דג

מאבקה של דסי רבינוביץ' ז"ל לקבלת טיפול רפואי הוגן הסעיר בשעתו את המדינה. היא נלחמה לקבל טיפול תומך במרכז הרפואי 'הדסה', אף שבחרה להיות מטופלת אצל רופא ב'רמב"ם'. היא נפטרה לפני עשרים ושתיים שנה, בהיותה בת תשע-עשרה, אך מאבקה קיבע את זכותו של חולה לקבל חוות דעת שנייה.

אחרי פטירתה ישבו הוריה, פיני וברוריה, 'שבעה' וקיבלו את המנחמים הרבים. זרם הבאים הקל מעט את הכאב הגדול. אבל ביום שאחרי נאלצו להתמודד עם המציאות הקשה: החיים בלי דסי.

ויידום אהרון

פיני ורעייתו חשו בכל העוצמה את הקושי שמשפחות שכולות חוות בתום ימי האבל. "שלא כמשפחות הנופלים או נפגעי הטרור, הנהנים ממערכת תומכת, כאן האנשים צריכים להתמודד עם הכאב הנורא בכוחות עצמם", הוא מסביר. הם החליטו לקבל עליהם את האתגר וליצור מערכת תומכת לשכול האזרחי.

ביוזמתם קהילות רבות יקיימו בשבת זו, פרשת שמיני, פעילויות מיוחדות להעמקת המוּדעות למשפחות שכולות שאיבדו את ילדיהן. היוזמה נקראת 'ויידום אהרן – מוּדעוּת לשכול האזרחי בישראל'. פעילות זו היא חלק משלל פעילויות של השניים למען המשפחות, ומטרתה להציף את ההתמודדות שלהן.

אמפתיה מצד הקהילה

"כאשר משה מורה לאהרון ולבניו הנותרים להמשיך בעבודתם בחנוכת המשכן, הוא מוסיף 'ואחיכם כל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה''. אבלות כלל ישראל, שהיא האמפתיה שמעניקה הקהילה, מלמדת אותנו על כוחה וחשיבותה של התמיכה הזאת", מסביר פיני. "ככל שנכנסנו לעובי העניין נדהמנו מהיקף המשפחות שילדיהן נפטרו בטביעה, במוות בעריסה, בדום לב, במחלות ובתאונות. הסיפורים היו קשים מנשוא".

פיני, איש עסקים בעברו, מכר את עסקיו והחל להקדיש את יומו למשפחות האלה: "יש כאן הורים שצריכים לחזור לעבוד, לנהל חיי משפחה, ואין שום מענה ממשלתי, בין בסיוע כספי ובין בעזרה אישית. קידמנו חוק בכנסת שמאפשר מענק כספי אם אחד ההורים הפסיק לעבוד בעקבות האירוע. הוקם מוקד סיוע עם אנשי מקצוע, וניתן ייעוץ כלכלי, סיוע משפטי וליווי אישי".

מה לא לומר

פיני הוציא לאור חוברת מושקעת ובה הדרכה מפורטת. "החוברת נולדה אחרי מפגשי עומק עם המשפחות, בשיתוף המרכז הרפואי 'הדסה'. אני מעניק אותה בביקורים ב'שבעה' של משפחות שכולות", הוא מספר. "מניסיוני, אני יודע מה לא לומר. אני מדבר איתן על דברים שיועילו להן ביום שאחרי".

במהלך השיחה הוא מקבל הודעות. "אנשים רוצים להשתתף ביוזמה. רק היום שוחחנו עם רכזי קהילות במבוא-חורון, ביקיר ובטל-מנשה. השכול אינו מפריד בין מגזרים. אנו קוראים לכולם להשתתף בזה, להעמיק את המוּדעוּת ולהושיט יד תומכת".


תמיכה לשכול האזרחי. פיני רבינוביץ'


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)