חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:10 זריחה: 6:13 ה' בניסן התשפ"ד, 13/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שני כוהנים, אחד כותב שני מצייר
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1680 - כל המדורים ברצף
מה מבטיח את הניצחון
יש חדש
ויכוח: חוכמה, נבואה ותורה
פורים
עד דלא ידע
פורים וכיפורים
הפורים של רודוס
חיסולו הסופי של עמלק
שני כוהנים, אחד כותב שני מצייר
קריאת פרשת זכור

בשבוע שעבר הייתה לצמד הכוהנים, הרב אוריאל כהן והחברותא שלו ר' אלישע כץ, סיבה טובה לשמוח: הספר 'עבודת המקדש', שבו עסקו בשנים האחרונות, הגיע מבית הדפוס. הרב כהן כתב וערך ור' אלישע צייר מקצת הציורים המרהיבים המלווים את הספר, ובראשם ציור השער, ובו נראה בית המקדש בתפארתו.

השניים לומדים מדי יום בחברותא בכולל אברכים באלעד, עיר מגוריהם. "לפני ארבע שנים שיתף אותי הרב אוריאל בכוונתו לכתוב ספר על עבודת הקרבנות בבית המקדש, והציע לי להמחיש את הדברים בציוריי", מספר אלישע (29). "ההצעה שלו החזירה אותי באחת כמה שנים לאחור".

הציורים שנגנזו

כבר בשנות ילדותו גילה אלישע את כישרון הציור שניחן בו. בעודו תלמיד ישיבה פנה לגלריה בירושלים ואמר לאחד מאנשי הצוות שיש לו חלום לאייר את בית המקדש. "האיש שמע ואמר לי שצריך לראות את הציורים", אומר אלישע. "בזמני הפנוי התחלתי לצייר ציורים גדולים של בית המקדש, והשקעתי בהם עמל רב. בפועל לא חזרתי לגלריה, והציורים נשארו בביתי".

חלפו שנים, ואלישע החל לקבל הזמנות לעבודות ציור ואיור. בימים האלה, למשל, הוא עסוק בציורי פורטרטים של הרבנים הראשיים לאורך השנים, בעבור הרבנות הראשית בירושלים.

דור חזותי

המיזם המשותף חייב את השניים להעמיק בפרשיות ויקרא-צו ובדברי המפרשים. "היה ברור שהציורים בספר צריכים להיות מדויקים לפרטי-פרטים. עבדתי לצד עוד שני ציירים ותרמתי את חלקי", מספר אלישע. במשך ארבע שנים למדו יחד את עבודות המקדש, עד שזכו לברך על המוגמר.

"אנחנו חיים בדור חזותי. הצלחת ספרי הקומיקס היא אחד הביטויים לכך", הוא מסביר. "שאפנו שהספר לא יסתפק בהסברים וביאורים, אלא גם ייתן המחשה מרתקת לפרטי עבודת הקרבנות".

הפרשיות מתחילות לחיות

עובדת היותם כוהנים נתנה להם תמריץ נוסף: "הכרה זו ליוותה אותנו לאורך העבודה. אתה נכנס לדברים ובליבך עולה ומפעמת ציפייה אמיתית שהלימוד יהפוך למוחשי ומעשי, בביאת משיח צדקנו. פעמים רבות במהלך העבודה, אמרנו לעצמנו שבכל רגע, הדברים שאנחנו מדברים עליהם יכולים להפוך למציאות. העיסוק בבית המקדש מעורר את הכיסופים, ואין לנו ספק שתחושה זו תפעם גם בליבותיהם של עמך בית ישראל שיעיינו בספר החדש".

אחרי עיון בספר (בהוצאת מכון כלי הקודש) פרשיות ויקרא-צו מקבלות משמעות חדשה. "לא מעטים מרגישים אבודים בפרשיות האלה", אומר אלישע. "ההשקעה האדירה של הרב כהן, שעבד יום ולילה על הספר, ודאג לכל פרט גם בציורים עצמם, מעניקה מראה חדש, רענן ועכשווי לנאמר בפרשיות התורה".


כיסופים לבית המקדש. כץ והספר החדש


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)