חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:13 זריחה: 6:36 ז' בשבט התשפ"ג, 29/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ה'עולם שנעלם' חי ותוסס
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1679 - כל המדורים ברצף
החללית 'בראשית' והחיים שלנו
יש חדש
שכר כפול לעם ישראל
הקמת המשכן
חיוך שמביא שמחה
שמחה כפשוטה
דמעות יתום
זה קורה מייד
ה'עולם שנעלם' חי ותוסס
דין וחשבון לציבור

עזרא לנדא הוא צלם-אמן שבעדשת מצלמתו עברו עשרות אלפי רגעים מצולמים, בארץ ובעולם. יש לו תחביב לתעד רגעים אנושיים, שגרתיים, שמקבלים נופך קסום. צילומיו מתפרסמים בסוכנויות בין-לאומיות ומוצגים בתערוכות.

בשנה שעברה עשה מסע למחנה ההשמדה אושוויץ וחש טלטלה עזה. "הרגשנו כאילו חזרנו לימי האימים של השואה", משחזר עזרא. "את המסע שלנו הוביל הרב אברהם קריגר, העומד בראש 'שם עולם', המנחיל את זיכרון השואה במבט אמוני. הוא סיפק לנו מידע מרתק על החיים היהודיים שתססו עד השואה. על עוצמת האמונה של האסירים. נחשפנו לסיפורי מסירות הנפש. לרגעים הקטנים החבויים בתוך כל המאורעות הקשים".

מחשבות בטיסה

בטיסה חזרה לארץ היה ראשו של עזרא עמוס מחשבות. "היה דבר שלא נתן לי מנוח", הוא מספר. "התיאורים על שגרת החיים. מיליוני יהודים ניהלו חיים יהודיים, רגילים, בדיוק כמונו. השבריריות של החיים, המעבר הדרמטי מחיי השגרה לתופת הנוראה, לא הרפתה ממני".

המחשבות הבשילו לרעיון שהתגבש בינו ובין הרב קריגר: תערוכת צילומים, שבה יוצגו תמונות מהחיים השגרתיים של יהודי אירופה ערב השואה, ולצידן תמונות דומות מהוויי ימינו, כאן בארץ. "המטרה היא להראות ולהמחיש כי יהודי אירופה לא היו בני-אדם מעולם זר, אלא הם חיו חיים תוססים, כמונו ממש", מסביר עזרא.

שישים תמונות

שעות ישבו השניים ונברו בארכיונים המציגים את החיים היהודיים ערב השואה. הם בחרו שישים תמונות, ועזרא יצא לתעד תמונות מקבילות מהוויי ימינו: יהודים שקועים בלימוד התורה אי-שם בפולין, מול תמונה מקבילה של לומדי תורה כאן בארץ. אנשים עומדים בתחנת הרכבת וממתינים לבואה – מול שני ירושלמים הממתינים לרכבת הקלה. יהודי נושא דליי מים ששאב מהבאר – מול עובד של חברת מים מזוקקים הנושא שני מכלי ענק. ויש כמובן תיעוד מישיבות, מבתי כנסת ועוד.

את ההשראה לרעיון קיבל מרומן וישניאק, צלם יהודי-אמריקני ממוצא רוסי, שהתפרסם בזכות צילומיו מהתרבות של יהודי מרכז אירופה ומזרחה לפני השואה. "הושפעתי ממנו מאוד", מספר עזרא. "הוא פרסם ספר, 'עולם שנעלם', שתיעד מה שהתרחש בימים ההם. אבל העולם היהודי לא נעלם, הוא חי, קיים, תוסס, ואותו אני מציג בתערוכה (שאצרה הגב' נעמי מורגנשטרן), במכון 'שם עולם' בכפר הרא"ה".

שואבי המים שלנו

העבודה על הצילומים המקבילים גרמה לעזרא לבהות הרבה בתמונות הישנות. "אתה מביט בילד שמסתכל מבעד לחלון, מתעמק במבטו, מנסה להבין מה עובר בראשו. אני מנסה לתעד כאן ילד בסיטואציה דומה". התמונה שהוא מתחבר אליה היא של שואב המים מול עובד חברת המים המינרליים בארץ. "כשאתה מביט בשתי התמונות, מתברר שהעולם לא באמת השתנה. אז סחבו דליים, היום מכלים".

לנדא נרגש לקראת פתיחת התערוכה: "אנחנו למעשה ממשיכים רצף יהודי אחד. אני מקווה שתהיה לתערוכה השפעה על המבקרים ובייחוד על הנוער. שירגיש חיבור להיסטוריה של עמנו ולרצון להמשיך את החיים היהודיים".


החיים היהודיים אז והיום. עזרא והתערוכה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)