חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החללית לירח ושמירת השבת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1678 - כל המדורים ברצף
איך להתייחס לקצוות
יש חדש
לשמוח באדר או כל השנה
נדבת המשכן
להיצמד להוראות
שני כיסים
דמעתה של אלמנה
צדקה גואלת
החללית לירח ושמירת השבת
שכר שבת

בתמונה העליונה נראים שלושה יהודים בדיון הלכתי אצל אחד מגדולי התורה של דורנו. האיש משמאל הוא מהנדס החלל הבכיר אלכס פרידמן, מנהל הנדסת המערכת של שיגור החללית הישראלית הראשונה לירח. לצידו אריאל גומז, יד-ימינו ומהנדס מערכת בפרויקט. מימין נראה הרב שרגא דהן, היועץ ההלכתי של המשימה. התמונה צולמה כארבעים ושמונה שעות לפני שיגור החללית, בדיון שעסק בשאלות שהתעוררו לקראת השיגור.

ביום חמישי שעבר שוגרה החללית 'בראשית', למסע של כחודשיים אל הירח, על-ידי עמותת SPACEIL והתעשייה האווירית. ישראל היא המדינה הרביעית שעושה את הצעד ההיסטורי, אחרי ארה"ב, רוסיה וסין. דהן (41), רב ומהנדס המתמחה במערכות צבאיות, ביטחוניות וטכנולוגיות, הוכנס לעניין על-ידי ידידו אריאל גומז, כפי שהוא מספר בריאיון בלעדי: "הוא התייעץ איתי אם להיכנס למיזם, לאור האתגרים העלולים לצוץ".

מתי שבת בחלל

בעקבות הקשר בין השניים נהפך הרב דהן ליועץ ההלכתי של העמותה המשגרת את החללית. לפני פחות משנה הוזמן לפגישת עבודה רשמית, שבה נכחו גם מנהל מחלקת תחנת הקרקע ואלכס פרידמן.

בתום המפגש הרכיב הרב דהן מיפוי של האתגרים ההלכתיים שדורשים בירור. "היה ברור שצריך כאן מענה ייחודי לשאלות שרבנים מעולם לא נדרשו להן", הוא מספר. "התייעצתי עם גדולי תורה, ובהם הגאון רבי זלמן-נחמיה גולדברג. אחת הסוגיות עסקה בשאלות של שבת בחלל. או מה עושים אם החללית סוטה מהמסלול בשבת".

השיגור הוזז לחמישי

אחד הרבנים שהוכנס לעובי הקורה בשנה האחרונה היה הראשון לציון והרב הראשי לישראל, הגאון רבי יצחק יוסף. "הרב השקיע מאמץ מיוחד לדון בשאלות", משתף הרב דהן. "הוא נתן לנו מכתב ארוך ומפורט, המרחיב בכל הקשור לאתגרים ההלכתיים".

עכשיו, אחרי שיגור החללית, מבסיס החלל בקייפ-קנוורל בפלורידה, אפשר לגלות כי בתחילה ביקשו הגורמים בארה"ב לקבוע את שיגור החללית לשבת, ואולם לאור העבודה ההלכתית שנעשתה ולבקשת פרידמן פעלה הנהלת החברה לשנות את מועד השיגור ליום חמישי בלילה.

כבוד למהנדסים שומרי המצוות

ב-3:45 לפנות בוקר של יום שישי שעבר, לפי שעון ישראל, המריאה החללית. בחדר הבקרה בתעשייה האווירית ביהוד ישב הצוות הבכיר, שאותו הוביל פרידמן. הוא נשאר בעמדת הפיקוד כמעט עד כניסת השבת, ושב לעמדה מייד במוצאי השבת. "ריגש אותי מאוד", אומר הרב דהן, "לראות מהנדסים מהשורה הראשונה שלא מוותרים על פסיק בהלכה, כשהם עושים עבודה מקצועית ברמה הגבוהה ביותר בעולם".

בחללית מככבת הכתובת 'עם ישראל חי', ויש בה גם ספר תנ"ך ופריטים יהודיים נוספים. "ראיתי במו עיניי את הערכתם של אנשי החברה למהנדסים שומרי המצוות", מוסיף לספר הרב דהן. "אין לי ספק שעוד ידובר בפתרונות ההלכתיים שלובנו בכל הקשור לשיגור החללית הישראלית הראשונה לירח".


למעלה: ההתייעצות ההלכתית בבית אחד מגדולי ההלכה בדור. משמאל לימין: פרידמן, גומז, דהן. למטה חדר הבקרה ביהוד: מסומנים בעיגולים: מימין גומז, משמאל פרידמן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)