חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:58 זריחה: 6:52 י"ח בחשון התשפ"ב, 24/10/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בובות משחק
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1677 - כל המדורים ברצף
לא להפוך חולשה לאידיאל
יש חדש
האוּמנם יש כשפים?
הלוחות
מתנה לשותף השלישי
איפה מצוי ה'לְךָ'
תפנית במשפט
חטא העגל יתוקן
המלך של צמחי המרפא גדל בארץ
בובות משחק

שאלה: האם בבובות משחק לילדים אין איסור של עשיית דמות אדם, מדין הרחקה מעבודה זרה?

תשובה: אסור לפסל דמות אדם בולטת, שנאמר (שמות כ,כ): "לא תעשון איתי" – אסור ליצור דמות אדם שהקב"ה נראה בה לנביאים, ככתוב (יחזקאל א,כו): "ועל דמות הכיסא דמות כמראה אדם עליו מלמעלה".

ואולם כל זה אמור בפיסול צורת אנדרטה העומדת לנוי, שהיא צורה קבועה, אבל צורות העשויות לפי שעה, כגון להתלמד על-ידן או לשחק בהן – מותרות. ומכיוון שהבובות מיוצרות בעבור ילדים, לשחק בהן, ובפרט שפעמים רבות הן מתגוללות בעפר ובמקומות שאינם מכובדים, אין בכך אפילו חשד של עבודה זרה. לכן גם אם זו בובת אדם שלמה בכל איבריה, מותר לקנותה ולתיתה לילדים לשחק בה.

ומעניין לעניין באותו עניין: מאותו פסוק, דרשו חז"ל "לא תעשון כדמות שמשיי המשמשין לפניי במרום" – שאסור ליצור דמויות של שמש, ירח וכוכבים (כל עוד בני-אדם מזהים את הציור או הפיסול כדמויות אלו) גם כשאינן בולטות, אלא אם כן הן עשויות לצורכי לימוד, להבין ולהורות.

לכן לא נכון להשתמש בצורות אלה לסמלי מוסדות או יישובים, או לפרסומות, הן לענייני מצוות הן לענייני חולין, וגם לא רצוי ללמד ילדים לצייר צורות אלה (ויש להתיר כאשר עושים בהם פגם, כמו שמש או ירח שחסר בהם חלק מהעיגול).

מקורות: ע"ז מג,ב. טושו"ע יו"ד סי' קמא ס"ד ונו"כ. שו"ת: מהרי"ט חיו"ד סי' לה. יחווה דעת ח"ג סי' סד. אג"מ או"ח ח"ה סי' ט אות ו.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)