חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:12 זריחה: 6:10 ח' בניסן התשפ"ד, 16/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נרות בבית הכנסת
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1676 - כל המדורים ברצף
מי יודע, 'פלילי' או 'לאומני'
יש חדש
עַם השמן: נפרד וצף
הציץ
ואח למה
כתית למאור
מנורת הנפש
מהחושן למשיח
מגלה הקברים בהר הזיתים
נרות בבית הכנסת

שאלה: האם צריך להדליק נרות בבית הכנסת בזמן התפילות ולפני כניסת השבת?

תשובה: יש עניין להדליק נרות בבית הכנסת לכבוד ה', וסמכו זאת על הפסוק (ישעיה כד,טו): "באורים כבדו ה'". במקומות רבים מדליקים לפני ארון הקודש 'נר תמיד', הדולק כל הזמן (זכר לנר המערבי שדלק תמיד במנורת בית המקדש), כמובן כשאין חשש לשריפה.

למנהג חב"ד מדליקים חמש נורות במנורה החשמלית שבעמוד הש"ץ (כנגד חמש הדרגות שבנשמה: נפש, רוח, נשמה, חיה, יחידה) לפני התפילות, וכן לפני כניסת שבת ויום טוב. עושים זאת גם כשאין אבל או בעל יארצייט בבית הכנסת.

נוסף על הנורות החשמליות מדליקים גם נרות בעמוד הש"ץ. כשיש אבל או בעל יארצייט מדליקים חמישה נרות, ואם אין, מדליקים לפחות שני נרות (ויש המדליקים תמיד חמישה נרות). בסיום התפילה (ביום חול) מותר לכבות נרות אלו.

עושים זאת כעניין סמלי, ובמדרשים ובספרי מוסר כתבו שהמדליק מזלו גובר והוא זוכה לשפע ברכה, ישועה ורפואה, ו"נר מצווה ותורה אור", לו ולזרעו.

מובן שכל האמור הוא נוסף על הדלקת 'נר למאור' – התאורה הדרושה בעבור המתפללים ולומדי תורה. בתאורה הרגילה הכול מודים שמותר להשתמש בה (או להדליק ממנה) גם לדברי חול, ואולם בנר הש"ץ וארון הקודש יש מסתפקים אם הדבר מותר.

מקורות: טושו"ע או"ח סי' קנא ס"ט, נו"כ ופסקי תשובות ס"ק יח-יט. סי' תרי ס"ד, ושו"ע אדה"ז. ראשית חכמה שער היראה פט"ו, אותיות סד-סו. ספר המנהגים – חב"ד עמ' 8,79,95. וראה שו"ע הקצר ס"פ כד.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)