חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 י"ז בניסן התשפ"ד, 25/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מגלה הקברים בהר הזיתים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1676 - כל המדורים ברצף
מי יודע, 'פלילי' או 'לאומני'
יש חדש
עַם השמן: נפרד וצף
הציץ
ואח למה
כתית למאור
מנורת הנפש
מהחושן למשיח
מגלה הקברים בהר הזיתים
נרות בבית הכנסת

האב ובנו בן השתים-עשרה עמדו ליד קברו של התנא רבי יהודה בר-אלעאי, בדרך מעין זיתים לצפת. השניים הדליקו נר נשמה והתפללו. האב הבחין כי בנו הצעיר נרגש. "אנחנו לומדים בכיתה הרבה את תורתו", הסביר לאביו.

האב זיהה את החיבור המיוחד של הבן עם קברי הצדיקים, ובהזדמנות כלשהי, כשחיפש מתנה לבנו, קנה לו ספר על קברי הצדיקים שבגליל. הנער קרא בו בשקיקה והיה בקי בכל בדל מידע.

חורבן מימי הירדנים

הנער הוא הרב מרדכי מוטולה (38), תושב בני-ברק. הוא מקדיש את חייו לאיתור ולשיקום קברים בהר הזיתים בירושלים. "בימי לימודיי בישיבה גדולה הלכתי להילולת הרש"ש, הטמון בהר הזיתים", מספר הרב מוטולה. "הבחנתי בסביבת ציונו בשורת קברים של רבנים גדולי עליון שגדלתי על דמותם. אמרתי בליבי: מה, כל אלה נמצאים כל-כך קרוב אלינו?!".

המפגש הזה טלטל את תלמיד הישיבה הצעיר. "מאז עשיתי לעצמי נוהג ללכת להר הזיתים בימי צום או בבין הזמנים", הוא אומר. "בהר הזיתים בימים ההם היו המון שברי מצבות בערימות, חורבן של ממש, עוד מימי השלטון הירדני. קברים רבים מאוד פשוט נהרסו. על מקצתם סללו אויבינו כבישים".

פנקסים עתיקים

התפנית התחוללה בשנת תש"ע. "אחרי שהקמתי בית בישראל החלטתי לעשות מעשה. חיברתי את הספר 'דובב שפתי ישנים', שתיאר קרוב למאתיים קברי צדיקים הטמונים בהר. בהמשך הגעתי להבנה שגם קברי יהודים, עמך בית ישראל, דורשים טיפול".

אחרי תחקיר מעמיק הצליח להשיג פנקסים של משפחת קברנים שעבדה בהר הזיתים משנת תרי"ג ועד פורים קטן תש"ח. "בפנקסים היה תיעוד מלא, יומי, מכל אדם שהובא לקבורה. זה נתן לי אפשרות להרכיב פאזל ולהביא לחשיפת קברים רבים", הוא אומר.

בשורה שמעוררת התרגשות

עד היום חשף הרב מוטולה יותר מאלף קברים, וכשלוש-מאות מתוכם שוקמו. יש לו מפות מסודרות, שעליהן הוא עמל בכל יום, בהפסקה שהוא לוקח מלימודיו בכולל. "כשאני מזהה קבר, אני מנסה לאתר את בני משפחתו", הוא מתאר את עבודתו. "אני מציע להם להקים מצבה. יש המגיבים בהתרגשות עצומה, בבכי נסער, ויש גם תגובות אדישות. פעם אחת אמר לי מישהו, 'תן לי להמשיך לישון וגם לאבא שלי'... אבל זה חריג. בדרך כלל בני המשפחה מבקשים לעשות משהו לשיקום קבר יקירם".

לדבריו, יש המקימים מצבה בתוך שבוע, ויש העושים זאת רק כעבור שנים. "אני לא לוחץ, אבל משתדל לתת תזכורות", הוא אומר. ויש בפיו בשורה: "מי שחיפש את קברי יקיריו בהר הזיתים ואמרו לו שאי-אפשר לאתרם, יש כיום כלים חדשים וייתכן שנוכל לסייע. אתם מוזמנים לצלצל (026275050)", הוא מסיים.


הרב מוטולה בפעולה. איתור קברים אבודים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)