חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:42 ז' בתמוז התשפ"ב, 6/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

משכן בלונדון, חלום ילדות
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1675 - כל המדורים ברצף
כשראש העיר פיצח את הסוד
חדש על המדף
שלבים בהשפעת אור המנורה
השולחן
כל תרומה יקרה
עשה הכנה
אמנותו תורתו
הסוד במטמוניות עמוקות
משכן בלונדון, חלום ילדות
החלפת תרומות

לפני שמונה שנים, כשהתחילו לקרוא את ספר שמות, פנה ר' שלמה-צבי שטרובך, חסיד בעלז המתגורר בלונדון, אל תלמוד תורה של החסידות וגילה שהוא עומד לסיים בנייה של דגם המשכן. "תרצו להציג את הדגם לפני התלמידים?", שאל. ההנהלה הגיבה בחיוב. "מיד נכנסתי לשבועיים אינטנסיביים מאוד, שבהם השלמתי את כל הליטושים האחרונים", נזכר שטרובך.

הדגם הובא בזהירות לתלמוד התורה החסידי. שטרובך, המתמחה בעבודות שיפוצים, הרכיב את החלקים והעמיד את כלי המשכן. בשבועות של פרשיות המשכן נעזרו המורים בדגם להמחשת הנלמד בפרשיות התורה. "אין מה להשוות", אומר שטרובך. "כשרואים את הדגם מול העיניים ההבנה במבנה המשכן וכליו אחרת לגמרי".

שנה של עמל

שטרובך נולד בבני-ברק, שבה התגורר עד נישואיו. "מאז שאני זוכר את עצמי", הוא מספר, "אהבתי לעבוד בידיים, להרכיב, לפרק, לבנות. החלום שלי היה לבנות דגם של המשכן. בכל שנה, בפרשיות המשכן, החלום הזה היה מתעורר מחדש. כשעברתי ללונדון אמרתי לעצמי שהגיע הזמן להגשים את החלום".

בכספו הפרטי קנה את החומרים הדרושים והחל בעבודה. "העבודה התפרשה על פני שנה תמימה, לצד לימודיי בכולל", הוא אומר. "העמל הגדול ביותר היה עם הקרשים. את כל החיתוכים והליטושים עשיתי בעבודת יד. אבל ראיתי את יד ההשגחה מלווה אותי".

כשרואים מבינים

בניית הדגם חייבה אותו להעמיק בלימוד תורת מלאכת המשכן. "רציתי שהדגם יהיה מדויק ככל האפשר", הוא מסביר. "בניתי על-פי אמות מידה, כדי שהצופה יוכל לקבל תמונה מוחשית. יש הסברים ברש"י, שרק אחרי שכתבתי אותם על דף, כתכנית עבודה, התחלתי להבין את משמעותם.

"המציאות הוכיחה לי שכל עוד לא מתרגמים את הדברים למעשה בפועל, יש קושי בהבנת הדברים. יש הרבה שיטות בקשר למשכן. לפני שמונה שנים זכיתי לברך על המוגמר. מאז הדגם שוכן בביתי, ומדי פעם אני מביא אותו לתלמודי תורה, כדי לאפשר לילדים להבין לעומק את תבנית המשכן".

ציפייה לבית המקדש

שטרובך יצר עוד עבודות, אבל זו העבודה המסיבה לו אושר גדול. "כל פעם שאני מוציא את הדגם ובונה אותו מחדש, זה תענוג גדול", הוא מספר בהתרגשות. "אני מרגיש שזה לא היה סתם תחביב, אלא שעשיתי דבר מועיל, המסייע להסברת המשכן לילדי ישראל. פתאום הכול עומד מול עיניהם. הילדים שואלים שאלות ומקבלים תשובות ברורות".

חוויית ילדות מלימודי המשכן מלווה אותו: "המורה הביא פיסת עץ כדי להמחיש לנו את אדני המשכן, ואני זוכר שהתלהבתי מהקרש הזה... עכשיו אני זוכה ברוך השם שהילדים יבינו לא רק באמצעות קרש, אלא על-ידי דגם מלא של המשכן וכליו. העיסוק בזה גם מעביר את המסר שאיננו מדברים על דברים שאירעו לפני אלפי שנים, במדבר, אלא זו ציפייה שמלווה אותנו כל הזמן, לבניית בית המקדש השלישי במהרה בימינו".


שטרובך וסביבו תמונות מהדגם המרהיב


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)