חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:41 זריחה: 5:36 כ' באייר התשפ"ד, 28/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

זכאי, זכאי!
מעשה רב
סיפור של רבותינו נשיאינו מדוייק ביותר, וגם דבר הנראה כמליצה – יש לו מקור, בנגלה או בפנימיות התורה, ומיוסד במאמר רז"ל
נושאים נוספים
שבת של התרוממות
עצות לכעס ולאהבת ישראל
כל יהודי יכול לבנות משכן
גאולה ב'פשט' ולא ב'דרש' בלבד...
סיפורים ומקורותיהם
פרשת תרומה
זכאי, זכאי!
"כאילו הם עוסקין בבניין הבית"
הלכות ומנהגי חב"ד

כבר חזרתי פעם (לקוטי-דיבורים כרך א' (צט, ב) על אמרתו של הוד כ"ק רבנו הזקן: כששמענו תורה מהרבי – הרב המגיד ממזריטש נ"ע – היה זה לגבנו תורה שבעל פה, וכאשר שמענו סיפור מהרבי, היה זה לגבנו תורה שבכתב.

וידוע הסיפור שאירע אצל הוד כ"ק אאזמו"ר הרה"ק 'צמח צדק' בשנת תקצ"ג אחרי השריפה הגדולה שהייתה בליובאוויטש והיו צריכים להניח יסוד לבניין החדש בחצר הרבי. הגיעו אז הרבה אורחים חסידים, גם מבסרביה, מיאסי ומערים אחרות. ביקשו חסידים את הוד כ"ק אאזמו"ר הרה"ק "צמח צדק": רבי, אמרו לנו תורה, הרי הסדר הוא משפטים תרומה, לפני עשיית המשכן אמרו תורה, ורז"ל הרי אומרים (ברכות ח, א. זח"ג אב, א) "משחרב בית המקדש אין להקב"ה בעולמו אלא ד' אמות של הלכה", הרי שבית הרבי הוא משכן, ובכן – אמרו לנו תורה.

ענה להם הוד כ"ק אאזמו"ר הרה"ק 'צמח צדק': מה אתם רוצים, מאמר חסידות או סיפור? החסידים הבינו שהסיפור שהרבי רוצה לספר יש בו מן הסתם עניין גדול, וענו: סיפור.

הוד כ"ק אאזמו"ר הרה"ק 'צמח צדק' סיפר אז הסיפור הידוע מר' יעקב תם שהיה חסיד רוזינאי ולאחר פטירתו, בבואו לעולם העליון, הושיבה הפמליא של מעלה בית דין לדונו, ובגלל קפידא שהייתה עליו מהרוזינאי, בחרו באחד מהעולם התחתון להכריע בין ה"בית יוסף" וה"ב"ח".

הוד כ"ק אאזמו"ר הרה"ק 'צמח צדק' לא גילה מיהו השלישי המכריע, אלא הרהר קצת ואמר: ואני אומר שהוא זכאי. לאחר מכן פנה אל החסידים הנאספים ושאל ואתם: הא, מה אתם אומרים – זכאי, זכאי? וכולם ענו: זכאי, זכאי. לאחר מכן הכניס הוד כ"ק אאזמו"ר הרה"ק 'צמח צדק' כמה מטבעות ביסוד הבנין, טיחו את קורות העץ בזפת והוד כ"ק אאזמו"ר הרה"ק 'צמח צדק' הלך לביתו. אז הבינו החסידים מי היה השלישי המכריע – הרי הוא הוד כ"ק אאזמו"ר הרה"ק 'צמח צדק' בעצמו.

הוד כ"ק אדמו"ר האמצעי וכן אחיו כ"ק הרה"ק הר' חיים אברהם לא היו שקועים בסיפורים, הם היו שקועים בפימיות ובפנימיות דפנימיות.

כפי הידוע שאל פעם הרה"ח ר' זאב וילנקר את אחיו הרה"ח ר' משה וילנקר, שהיה קשיש ממנו בעשרים שנה: תמיד אתה אומר לי התורות ששמעת מהרבי – הוד כ"ק רבנו הזקן, ספר נא לי פעם איזה מופת מהרבי. ענה לו הרה"ח ר' משה: אני נותן לך את לשד השמן, ואתה רוצה ציפורניי הרגליים!

ואילו הדוד הרה"ח ר' משה – בנו של הוד כ"ק רבנו הזקן – רשם גם סיפורי מעשיות והרה פעמים קיבל מסבתו הרבנית רבקה אמו של הוד כ"ק רבנו הזקן. הרבנית רבקה האריכה ימים גם בימי ה'צמח צדק'. הוד כ"ק אאזמו"ר הרה"ק 'צמח צדק' גם כן קיבל הרבה ממנה והיה אצלו ספר של סיפורים בו היו רשומים עניינים המתחילים: אמרה לי אֵם.

(שיחות קודש תש"ד עמ' נד)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)