חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:46 ז' בתמוז התשפ"ד, 13/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פגישה עסקית ל'היתר עסקא'
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1674 - כל המדורים ברצף
מערכת קהילתית בלי ריבית
יש חדש
חייבים לתבוע
עבד
איסור הבא בהיתר
לא לידי הלוואתם
שאלה והכרעה
בשביעית נצא לחופשי
פגישה עסקית ל'היתר עסקא'
ריבית שלא בכסף

המחזה הבלתי-שגרתי הזה נראה בשבוע שעבר בלשכה בוהקת במגדל משרדים גדול בתל-אביב. סביב שולחן הישיבות ישבה סוללת יועצים משפטיים, ונציגי חמש-עשרה חברות-בת של תאגיד גדול. מולם ישבו כמה רבנים. על הפרק: 'היתר עסקא', למניעת איסור ריבית.

בראש המשלחת הרבנית עמד הרב פינחס וינד, חסיד בעלז, ראש בית ההוראה לענייני ריבית. הוא הציג בשפה קולחת ובהירה את סוגיית הריבית, הקשיב לשאלותיהם של נציגי החברות ונתן תשובות במקום. הישיבה שהחלה כמעין שיעור תורה עברה במהרה לפסים של פגישה עסקית מסודרת, ובסופה יצאו המשתתפים מתפעלים מהסוגיה הכלכלית-יהודית שאותה לא הכירו.

ספר שהפך למכון

כבר עשר שנים עוסק הרב וינד בתחום הריבית. הוא התחיל בהוצאת ספרו 'ברית פינחס', ובמהרה החל להוביל שורת יוזמות, במסגרת 'בית ההוראה' שבראשותו. הרב וינד, צאצא של בעל התניא ונכד לסב ששימש גאב"ד העדה החרדית, מספר מה דחף אותו: "גילינו כי יהודים רבים, שומרי תורה ומצוות, אינם מכירים את הלכות ריבית ועושים הפוך מההלכה".

בית ההוראה שלו העביר עד היום הכשרה בהלכות ריבית לכשבע-מאות וחמישים רבנים. עוד כמאתיים וחמישים רבנים עומדים עכשיו בעיצומם של הלימודים. המכון מעמיד רבנים זמינים בכל יום, משעות הבוקר ועד הערב, להשיב לשאלות הציבור בענייני ריבית. הרב וינד עצמו מוסר שיעורים בענייני ריבית ברחבי הארץ, מבתי ספר ועד ישיבות וסמינרים וחוגים של בעלי עסקים. בית ההוראה מפעיל מחלקה גדולה, העומדת מול החברות הגדולות במשק, וכמו-כן אגף הוצאה לאור, המנגיש לציבור הרחב את סוגיית הריבית.

ריבית בכל פינה

"מציאות ימינו מחייבת לבדוק בלי הרף את נושא הריבית, בהתאמה לשינויים בנוהגי התשלומים והעסקים", מסביר הרב וינד. "כיום כמעט כל תשלום כרוך בשאלות בנושא ריבית: חשבונות חשמל וטלפון שלא שולמו במועד, כספי פנסיה, קניות באשראי, דמי חיסכון לילדים ועוד".

לדבריו, בשנים האחרונות ניכר שיפור גדול: "יש כיום יותר מאלף גופים, חברות, עיריות וכדומה שחתמו על 'היתר עסקא'. אנחנו מוצאים פתרונות הלכתיים לכל אתגר".

שישים רבנים זמינים

מה יעשה היהודי הפשוט, איך יידע מה מותר ומה אסור? הרב וינד: "כל אחד ואחד צריך לבדוק מול הגופים שהוא משלם להם אם יש להם 'היתר עסקא', ואם אין – פשוט לבקש מנציגי החברה שיעבירו למנהלים בקשה שהחברה תהיה חתומה על ההיתר. ברגע שנערמות פניות, וזאת אני אומר מניסיון מוכח, המנהלים באים להיפגש איתנו".

הרב וינד מדגיש כי הלכות ריבית נוגעות לכל מי שמפעיל עמותה או חברה. עליו לוודא שיש לו 'היתר עסקא' המתאים לסוג הפעילות. ומי שעדיין יש לו שאלות, מוזמן להתקשר למספר הטלפון 5015920-02. שישים רבנים ישיבו על שאלותיכם, בעברית, אנגלית, צרפתית ויידיש.


תעודה על הכשרה בהלכות ריבית. הרב וינד


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)