חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:29 זריחה: 6:03 י"ט באב התש"פ, 9/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המאבק על הקיום היהודי
עמדה שבועית

בארץ אנחנו מאבדים אחים יקרים בפיגועי הטרור ובמלחמות; בתפוצות אנחנו מאבדים מספר גדול לאין-ערוך של יהודים, שאובדים לעמנו בגלי הטמיעה וההתבוללות

אנחנו, בארץ, מרגישים ששדה-הקרב של הקיום היהודי נמצא כאן. מבחינה מסויימת יש אמת בתחושה זו. ארץ-ישראל היא ליבה של ההוויה היהודית, "ארץ אשר תמיד עיני ה' אלוקיך בה". זה גם המקום היחיד בעולם שהקיום היהודי כרוך במסירות-נפש כפשוטה ובקרבנות יקרים שנקטפים בדמי ימיהם. מיליוני יהודים ברחבי העולם מחסירים פעימה כשהם שומעים על אירועים קשים שמתרחשים בארץ.

בכינוס השנתי של שלוחי חב"ד בעולם, שמתקיים השבוע, אכן רואים עד כמה עיני כול נשואות אל הנעשה בארץ. השלוחים הרבים שבאים מהארץ מוצפים בשאלות על המתרחש. הטרור, תכנית ה'הינתקות', המצב הכלכלי, ההתייחסות לדת-ישראל ולמקיימיה. האנשים מתעניינים, כואבים, מפגינים שותפות-גורל ודאגה. רובם-ככולם גם מבקרים בארץ מזמן לזמן ומתעניינים בשלום בני-קהילותיהם שכבר עלו לארץ וחיים בה.

אבל ככל שאתה מתערב בין השלוחים ומקשיב לבעיות הניצבות לנגדם, איש-איש במדינתו ובעירו, אתה פתאום קולט שהם ניצבים בחזית מלחמה קשה וחיונית לא-פחות. זו זירת המאבק על קיומו הרוחני של העם היהודי. בארץ אנחנו מאבדים אחים יקרים בפיגועי הטרור ובמלחמות; בתפוצות אנחנו מאבדים מספר גדול לאין-ערוך של יהודים, שאובדים לעמנו בגלי הטמיעה וההתבוללות.

דורות של התבוללות

רבים מאוד מהיהודים הנושאים בני-זוג לא-יהודים מתנתקים מכל קשר עם היהדות. הם אינם שייכים לבית-כנסת ולקהילה יהודית כלשהי. במצב העניינים הרגיל, כעבור דור-שניים כבר לא ידעו צאצאיהם שיש להם קרבה כלשהי לעם היהודי. מספרם של היהודים האלה מוערך במיליונים רבים - מיליוני יהודים שאבדו לעם היהודי ונטמעו בין הגויים.

שליחי חב"ד מנסים לאתר את הנשמות הללו, ללבות את גחלת היהדות שכמעט דעכה. הם מגיעים אל יהודים שכבר שנים לא היה להם קשר עם מערכת חיים יהודית, וגורמים להם להתחבר מחדש אל יהדותם. הנה תמונה שגרתית בקמפוס אחת האוניברסיטאות בארה"ב: שליח חב"ד קושר שיחה עם צעיר שפולט כלאחר-יד איזו מילה על שורשים יהודיים קלושים במשפחתו. השליח מתחקר אותו ומגלה כי הוא כבר דור שלישי להתבוללות. סבתו היהודייה נישאה לגוי, ובתה נישאה אף היא לגוי. עכשיו עומד לפנינו בנה, שלא ראה שום סממן יהודי בביתו, והוא יודע רק דבר אחד, שסבתו (אם-אימו) יהודייה, מה שקובע כי הוא יהודי לכל דבר.

יהודים כאלה מתחילים אט-אט לגלות את יהדותם. בעקבותיהם מתעורר ניצוץ יהודי רדום גם בלב האם והסבתא. משפחות שהיו שקועות עמוק בתוך ההתבוללות שבות לצור מחצבתן. אלא שאז מתעוררות בעיות חדשות, קשות וסבוכות, תוצאותיה של נישואי-תערובת, שהציבור בישראל אינו יכול אפילו להעלותן על דעתו.

סבך הבעיות

מספר אחד השלוחים: "זכינו לקרב הרבה יהודים שכמעט התבוללו לגמרי. יש מהם שכבר מגיעים בקביעות להתפלל בבית-חב"ד. אבל הם נשואים לנשים לא-יהודיות, וממילא ילדיהם לא-יהודים. מקצת הנשים מתגיירות כהלכה, ונעשות שומרות תורה ומצוות, אבל במשפחות רבות אין נכונות להתגייר. אפשר בנקל לשער אילו בעיות ושאלות גוררת מציאות זו".

אתה שומע את הסיפורים, מקשיב לבעיות הקשות והמורכבות, מתרגש מההתמודדות היום-יומית של השלוחים ובני-משפחותיהם עם קשיים של חינוך, כשרות, העדר סביבה תומכת. אי-אפשר שלא לחוש התפעלות עצומה מעבודת-הנמלים האדירה של אלפי השלוחים, הפועלים בכוחו ובהשראתו של הרבי מליובאוויטש, והמחוללים מהפכה ממשית ברחבי העולם היהודי, לקראת הגאולה השלמה.


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)