חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בונה היאכטות חיפש אמת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1673 - כל המדורים ברצף
הדרך האחת לגיור אמיתי
יש חדש
לחוש שתי אהבות יחד
אנוכי ה' אלוקיך
איך לומדים תורה
הכוח מהעם
משפחה אחת
אותה תורה, אבל אחרת
בונה היאכטות חיפש אמת
טעם עליון בעשרת הדיברות

כאשר נחת המטוס בנמל התעופה בן-גוריון וכל הנוסעים החלו להתארגן לקראת יציאה, צעיר הולנדי, בשנות העשרים המוקדמות לחייו, התקשה להתיק את מבטו מהחלון. הוא הביט בנוף הארץ, בשמים התכולים, בפועלים שהתקרבו. בהתרגשות רבה לקח את תיקו והחל לצאת. ברגע שנשם את אוויר הארץ ודרך על אדמתה, חש חיבור בלתי-מוסבר לארץ הקודש. מה גרם לצעיר שנולד בהולנד והתחנך כנוצרי אדוק לחוש רגשות עזים כל-כך?

כיום הוא מתגורר ביישוב סוסיא שבדרום הר חברון ונושא את השם ארז שלום (59). לפני כחמש שנים עלה לארץ מהולנד עם רעייתו וארבעת ילדיהם, והשלים תהליך גיור שנמשך שנים רבות. הוא אהוב על שכניו ומכריו, ועוסק בנגרות אמנותית.

חיבור לעם היהודי

ההתעניינות בעם היהודי התעוררה בליבו בעקבות קריאה על תולדות עם ישראל ואירועי השואה. "חיפשתי את דרכי בחיים והייתי גם חובב הרפתקאות", הוא מספר. "חיפשתי תוכן ומשמעות לחיים, ואחרי שלמדתי היסטוריה וקראתי כמה פרקים על השואה, חשתי ששמורה בליבי פינה חמה ליהודים. רציתי להבין יותר את מהותו של עם ישראל, וכך מצאתי את עצמי במטוס בדרך לארץ. התכנית המקורית שלי הייתה לבוא לשלושה חודשים. בפועל נשארתי בארץ שמונה שנים".

הוא התנדב בקיבוץ, למד עברית באולפן, טייל ברחבי הארץ ונקשר בה. במהלך שהייתו בארץ מצא את רעייתו לעתיד, אף היא מהולנד. חלפו השנים והיתר השהייה בארץ פקע. השניים החליטו לחזור למולדתם וללמוד יותר על היהדות. "המסע הזה שלנו נמשך ארבע-עשרה שנה", הוא אומר.

אמנות קודש

את תהליך הגיור עברו עם ילדיהם. "כל הילדים עברו את הגיור מתוך שמחה ורצון", הוא מציין. את ביתם החליטו לקבוע בסוסיא. "הכרנו פה אנשים טובים ומצאנו קהילה חמה, שקיבלה אותנו באהבה", הוא אומר.

ההתמחות של ארז היא בנגרות אמנותית ייחודית, מעץ מלא. עבודותיו המושקעות זוכות לתשבחות. "בהולנד התעסקתי בבניית יאכטות, ואחרי הגיור החלטתי לייעד את יכולתי האמנותית לענייני קדושה", מספר ארז. "הקמתי פה נגרייה, ואני בונה בין היתר ארונות קודש שמפארים בתי כנסת ברחבי הארץ, לצד רהיטים ועוד פריטים".

מרגיש בבית

המיזם המושקע ביותר שעמל עליו היה בניית בית מעץ מלא, אבל אם תשאלו אותו על הפריט שהוא מחובר אליו יותר מכול, יצביע על הנבל שבנה בעבור בני משפחתו. "רעייתי והילדים מנגנים בכלי הזה", משתף ארז.

לצד עבודתו בנגרייה ושיעורי הלימוד הקבועים בתורה הוא גם מלמד נגרות בישיבת בני עקיבא. "אני מנסה לחבר את הנערים למקצוע, אף-על-פי שכיום פחות פופולרי ללמוד נגרות, לנוכח כל תעשיית ההייטק. אבל אני אוהב את הנגרות וגם נהנה ממנה כתחביב, וזאת אני מנסה להעביר לתלמידיי". ואיך אתה מרגיש בסוסיא? אנו שואלים בסיום השיחה. "הו, אני מרגיש בבית", הוא משיב.


הנפש חיפשה. ארז ואחת מיצירותיו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)